Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii kraj ten zawiesił właśnie działalność swojej ambasady w Moskwie; tym samym Islandia stała się pierwszym krajem NATO, który zdecydował się na taki krok.
W oświadczeniu przekazano, że zawieszenie pracy ambasady nie oznacza zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją. Zapowiedziano również, że działalność placówki dyplomatycznej zostanie wznowiona, gdy „pojawią się sprzyjające ku temu okoliczności”.
Przypomnijmy, iż Islandia jest jednym z dwunastu pierwszych państw, które utworzyły NATO – podpisując 4 kwietnia 1949 roku Traktat Północnoatlantycki. Dzisiaj Sojusz liczy już 31 członków. Wszyscy członkowie posiadają swoje siły zbrojne, jedynie Islandia nie posiada regularnej armii. jednakże utrzymuje straż nadbrzeżną oraz mały oddział żołnierzy do operacji pokojowych.
Ambasada Islandii w Związku Sowieckim funkcjonowała od roku 1944, z wyjątkiem lat 1951–1953, kiedy oba państwa nie prowadziły wymiany handlowej; z kolei Związek Radziecki nie miał ambasadora w Islandii w latach 1948–1954.
Liczący 63 deputowanych parlament Islandii Althing 23 marca br. uznał za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód – klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932–1933 przez sowieckie władze.
Z kolei w maju br. rząd w Reykjaviku przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy szpital polowy, a także dziesięć ciężarowych cystern do przewozu paliwa.
W dniu 9 czerwca br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Reykjaviku ogłosił, że kontakty polityczne, handlowe i kulturalne Islandii z Rosją znalazły się obecnie na najniższym poziomie w historii, dlatego podjęto decyzję o zawieszeniu działalności ambasady w Moskwie. Zapowiedziano też, że placówka będzie funkcjonowała w dotychczasowej formie do 1 sierpnia br.
Warto dodać, iż placówka w Moskwie reprezentowała interesy Islandii także na Białorusi, w Armenii, Kazachstanie, Kirgistanie, Mołdowie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie.
Jak wynika z opublikowanego pod koniec kwietnia br. sondażu amerykańskiego Instytutu Gallupa, aż 93 procent Islandczyków odnosi się negatywnie do działań Rosji. Bardziej krytyczni są w tym względzie jedynie mieszkańcy Ukrainy, Szwecji i Norwegii (96 procent) oraz Polski (95 procent).
RTR na podst. MFA Iceland
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!