Pierwsze pięć samolotów wielozadaniowych F-16 z Holandii, przeznaczonych do szkolenia ukraińskich pilotów, przyleciało dziś do bazy lotniczej w Fetesti w Rumunii.
Jak informuje resort obrony Rumunii, międzynarodowe centrum szkoleniowe ma wkrótce zostać uroczyście otwarte
– Pięć samolotów F-16 Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych wylądowało we wtorek, 7 listopada w 86. Bazie Lotniczej w Fetesti. Samoloty będą użytkowane przez Europejskie Centrum Szkoleniowe F-16 (EFTC)
– powiadomiło ministerstwo obrony w Bukareszcie.
Ośrodek szkoleniowy powstał w wyniku współpracy resortów obrony Rumunii i Holandii oraz firmy Lockheed Martin przy wsparciu Danii, która wraz z Holandią koordynuje działania międzynarodowej koalicji F-16 dla Ukrainy.
W ramach tej umowy rumuński resort obrony zapewnia bazę lotniczą, obiekty szkoleniowe i wsparcie państwa-gospodarza, Holandia dostarcza samoloty, a Lockheed Martin – instruktorów i obsługę techniczną.
– Będzie to międzynarodowe centrum szkolenia pilotów F-16. Ułatwi ono zwiększenie interoperacyjności między sojusznikami. Jednocześnie przyczyni się do stworzenia wspólnych standardów operacyjnych i wzmocnienia zdolności NATO do sprostania złożonym wyzwaniom w regionie Morza Czarnego i w Europie Wschodniej
– podkreślono w komunikacie rumuńskiego ministerstwa obrony.
Dostarczenie samolotów „w ciągu dwóch tygodni” zapowiadał pod koniec października premier Holandii Mark Rutte.
– Holandia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę w walce z trwającą rosyjską agresją. Straszna sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy nie odwraca od tego naszej uwagi
– zapewniał Rutte w komunikacie na portalu społecznościowym.
Jak podano w informacji resortu obrony w Bukareszcie, w ośrodku będą szkolić się również rumuńscy piloci „w kontekście przygotowań armii rumuńskiej do przyjęcia na uzbrojenie 32 samolotów F-16, zakupionych niedawno od Norwegii”.
– Tworząc Europejskie Centrum Szkoleniowe F-16 Rumunia zobowiązała się do zapewnienia wysokiej jakości warunków szkoleniowych z dostępem do najnowocześniejszych zasobów technicznych i know-how nie tylko dla rumuńskich pilotów, ale także z państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Ukrainy
– poinformowano.
Rumuński resort obrony podkreślił, że „biorąc pod uwagę aktualny kontekst geopolityczny i strategiczne położenie Rumunii w regionie Morza Czarnego, ośrodek ten staje się niezbędny dla współpracy transgranicznej, wzmacniania bezpieczeństwa i solidarności w ramach NATO”.
RTR na podst. rbc.ua, belsat.eu, serwis X
2 komentarzy
Kocur
8 listopada 2023 o 08:00Postawa Holandii godna najwyższego uznania, brawo!
Mikołaj
10 listopada 2023 o 16:18Tym czasem Polacy blokują granicy z Ukrainą, która ciężko walczy o Niepodległość Polski.