„Polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne w czasie wojny i perspektywy dialogu międzypaństwowego” – to temat XVI Spotkania Polsko-Ukraińskiego, które 21 września rozpoczęło się w karpackim miasteczku Jaremcze.
Projekt spotkań polsko-ukraińskich w Jaremczu zakłada promocję Polski, ochronę polskiego dziedzictwa narodowego i historycznego oraz wzmacnianie polskiej tożsamości narodowej mniejszości polskiej na Ukrainie, poprzez wsparcie polskich środowisk w organizacji spotkań oraz paneli dyskusyjnych zarówno na terenie Polski jak i na terenie Ukrainy dotykających tematyki relacji społecznych oraz politycznych obu narodów, a także uwarunkowań geopolitycznych Polski i Ukrainy.
To jedyne regularne forum naukowe, które od 16 lat gromadzi w celu wymiany zdań znanych polskich i ukraińskich ekspertów, dyplomatów i naukowców.
Poprzednie, XV Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu odbyła się, zgodnie z tradycją, w dniach 22–25 września 2022 roku, a jego wiodącym tematem było: „Ukraina i Rzeczpospolita Polska w kontekście krytycznej turbulencji globalnej: nowe wyzwania, zagrożenia i szanse”.
Współorganizatorami XVI Spotkania Polsko-Ukraińskiego są: Fundacja Wolność i Demokracja, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie), Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. Iwana Kurasa NAN Ukrainy, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie, Instytut Polski w Kijowie i Stowarzyszenie „Kurier Galicyjski”.
Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!