Parlament Europejski zaapelował do władz Gruzji o uwolnienie obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego i umożliwienie mu odpowiedniego leczenia za granicą.
Deputowani wyrażają poważne zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji, który przebywa w areszcie od października 2021 r.
Zauważono, że według doniesień drastycznie traci na wadze i sugeruje się, że mógł cierpieć z powodu zatrucia metalami ciężkimi podczas zatrzymania. Dlatego deputowani wezwali obecną prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do skorzystania z konstytucyjnego prawa do ułaskawienia Saakaszwilego, co zmniejszy polaryzację polityczną w kraju.
Parlament Europejski przypomina władzom gruzińskim, że zgodnie z konstytucją kraju i zobowiązaniami międzynarodowymi są one zobowiązane do zapewnienia Saakaszwilemu odpowiedniego traktowania i poszanowania jego praw podstawowych i godności osobistej.
Ponadto rezolucja podkreśla fundamentalną rolę, jaką oligarcha Bidzina Iwaniszwili odegrał w zatrzymaniu Saakaszwilego „w ramach osobistej zemsty”. Jednocześnie Parlament Europejski apeluje o rozważenie możliwości zastosowania sankcji wobec Iwaniszwilego za jego rolę w „pogorszeniu procesu politycznego w Gruzji”.
6 lutego Sąd Miejski w Tbilisi odmówił zawieszenia wykonania wyroku w sprawie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.
Prawnicy Saakaszwilego wystąpili do sądu o odroczenie lub zwolnienie z kary byłego prezydenta Gruzji. Sędzia rozpatrywał tę petycję przez około dwa miesiące.
Przedstawiciele służby penitencjarnej nie zgodzili się z petycją prawników Saakaszwilego. Zdaniem przedstawiciela służby, adwokata Niki Abramiszwilego, przedłożony sądowi wniosek nie zawierał wiarygodnych informacji o ciężkości choroby skazanego i nie mógł stanowić podstawy do odroczenia kary.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia, Micheil Saakaszwili nie był obecny ani na spotkaniu, ani na ogłoszeniu decyzji, nawet zdalnie.
1 października 2021 roku Saakaszwili został zatrzymany w Gruzji, kiedy po raz pierwszy od ośmiu lat wrócił do ojczyzny w przededniu wyborów samorządowych. Bezpośrednio po aresztowaniu rozpoczął strajk głodowy, który zgodził się przerwać 19 listopada 2021 roku.
Polityk po długiej głodówce był w ciężkim stanie, w związku z czym został przeniesiony z więzienia Rustavi do szpitala wojskowego w Gori.
W Gruzji jest oskarżony o kilka spraw karnych, w tym zorganizowanie zamachu na byłego gruzińskiego posła Walerija Gelaszwilego w 2005 roku. Za to został już skazany zaocznie na sześć lat więzienia.
Saakaszwili stwierdził, że w areszcie był torturowany. Postawione mu zarzuty uważa za prześladowania polityczne, a siebie za więźnia politycznego.
1 lutego 2023 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że władze gruzińskie „publicznie torturują i zabijają” Saakaszwilego.
6 lutego Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do Gruzji i społeczności światowej o konieczności natychmiastowego przekazania byłego prezydenta Gruzji, obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego, na leczenie za granicę.
Opr. TB,
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!