Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego jest niezadowolona z reformy wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie. Na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego został opublikowany raport Komisji w sprawie wykonania przez Ukrainę układu o stowarzyszeniu.
Za przyjęciem dokumentu głosowało 53 deputowanych, siedmiu go nie poparło, a ośmiu wstrzymało się od głosu.
Członkowie Komitetu wyrazili uznanie dla postępów Ukrainy we wdrażaniu ważnych reform zbliżających kraj do stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej z UE.
W szczególności zwraca się uwagę, że Ukraina wykazuje postępy w wypełnianiu zobowiązań wynikających z układu o stowarzyszeniu, zwłaszcza w takich dziedzinach jak rolnictwo, energetyka, bankowość, decentralizacja, gospodarka cyfrowa, środowisko i procedury wyborcze.
Jednocześnie eurodeputowani ostrzegli, że Ukraina nadal musi przeprowadzić szereg reform, aby uniknąć jakiegokolwiek odstępstwa od planu integracji. Podkreślili też, że spośród wszystkich instytucji państwowych Ukraińcy najmniej ufają sądom.
Eurodeputowani skrytykowali też podejmowane przez ukraińskie władze próby wywierania politycznej presji na niezależne instytucje gospodarcze i organy ścigania oraz wyrazili rozczarowanie brakiem postępów w likwidacji oligarchii na Ukrainie.
Według nich znaczące wyniki w walce z korupcją są niezwykle ważne dla wsparcia reform przez obywateli Ukrainy.
Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do opracowania mechanizmów jakościowych do monitorowania wdrażania reform na Ukrainie, w tym poprzez wskazanie jasnych wskaźników i ich weryfikację.
Przypomnijmy, w 2014 roku Unia Europejska i Ukraina podpisały układ stowarzyszeniowy, który zapoczątkował nowy okres w rozwoju stosunków między UE a Ukrainą.
Umowa jest głównym narzędziem integracji Ukrainy z Unią Europejską: przyczynia się do pogłębienia stosunków politycznych, zacieśnienia więzi gospodarczych i wzajemnego poszanowania wspólnych wartości.
Część gospodarcza umowy – pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu z UE – weszła w życie 1 stycznia 2016 r.
6 października br. prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina i UE w przyszłym roku wspólnie ocenią osiągnięcie celów Układu Stowarzyszeniowego.
Opr. TB, https://www.europarl.europa.eu/
fot. https://ru.slovoidilo.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!