Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego rekomenduje krajom UE wprowadzenie zakazu sprzedaży technologii informacyjnej służących reżimom represyjnym tj. Białoruś, do cenzurowania informacji i podsłuchiwania przeciwników politycznych.
Została podpisanarezolucja, przygotowana przez europarlamentarzystę z Litwy – Leonidasa Donskisa.
„Europejskie przedsiębiorstwa, ich filie i partnerzy mają do odegrania kluczową rolę w rozwoju i promowaniu standardów społecznych na całym świecie” – czytamy w dokumencie. Posłowie potępili fakt, że niektóre firmy europejskie zaoferowały „nieograniczony dostęp do swoich technologii reżimom autorytarnym”, które to pod pretekstem przestrzegania lokalnego prawa, z powodzeniem je wykorzystują.
„Posłowie są nadal bardzo zaniepokojeni brakiem demokracji, rządów prawa, wolności i praw człowieka na Białorusi. Wyrazili głębokie zaniepokojenie faktem uwięzienia kandydata do nagrody Sacharowa 2012 – Alesia Bialackego w sierpniu 2011, i ubolewają z powodu działań polskich i litewskich urzędników, którzy przyczynili się do jego aresztowania dostarczając informacji bankowych. „- napisano w rezolucji.
Media nie raz pisały o przypadkach wykorzystywania przez Białoruś zachodnich technologii, do walki politycznej. EUobserver pisał, że białoruskie samoloty bezzałogowe wyposażyła w silniki niemiecka firma. Nastąpiło to już po tym, jak Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec reżimu Łukaszenki, po rozpędzeniu pokojowych demonstracji w grudniu 2010 roku.
Inny przykład, to szwedzka grupa Ericson. Jej technologie wykorzystywane są przez reżim do inwigilacji opozycji. Białoruskie media szeroko rozpisywały się o śledzeniu i podsłuchiwaniu telefonów komórkowych działaczy demokratycznych.
Kresy24.pl/nn.by
1 komentarz
piłsudczyk
12 listopada 2012 o 11:07umowę z roku 1994 o współpracy sądowej należy zerwać. Zawsze bedzie bowiem dochodzić do takich sytuacji. Umowa z Białorusią była podpisywana jeszcze wówczsa, gdy Białruś byla państwem demokratycznym. Reżim autorytarny wykorzystauje ta umowę i jej nadużywa. Nalezy uniemożliwić podejmowanie deyczji o pomocy prawnej przez szczeble niższ prokuratur i sądow i maksymalnie ten proces scentralizować, aby byl on monitorowany pod względem politycznym, a nie tylko merytorycznym.