Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie powinna zostać umieszczona tablica upamiętniająca Wołyń, przywołująca miejscowości, w których miały miejsce najgorsze zbrodnie, ale też miejsca, gdzie polski opór przeciwko nim był najlepiej zorganizowany – uważa minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W Warszawie odbędą się dziś oficjalne uroczystości 74. rocznicy rzezi wołyńskiej i ustanowionego przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Należy pamiętać, że rzeź wołyńska spotkała się z polskim oporem – zaznaczył na antenie radiowej „Jedynki” szef MON ANtoni Macierewicz.
– Powstały punkty oporu, powstały wręcz ufortyfikowane miejscowości, które skutecznie się broniły przed próbą czegoś, co nazwać trzeba przecież czystką etniczną – powiedział minister obrony. Podkreślił, że pamięć o ludności Wołynia powinna być obecna wszędzie. – Ale takim głównym miejscem w Polsce pamięci bohaterów jest Grób Nieznanego Żołnierza i chciałbym, żeby tablica, która przywołuje miejscowości, gdzie te mordy były najstraszliwsze, ale też gdzie opór był najlepiej zorganizowany (…), żeby taka tablica zawisła na Grobie Nieznanego Żołnierza – dodał. Pytany o to, kiedy taka tablica mogłaby zawisnąć, szef MON podkreślił, że będzie dążył do tego, by było to jak najszybciej.
Apelem pamięci, złożeniem wieńców i odsłonięciem tablicy informacyjnej przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP zostanie we wtorek w Warszawie uczczona 74. rocznica rzezi wołyńskiej. Główne uroczystości 74. rocznicy rzezi wołyńskiej i ustanowionego w ub. roku przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w południe przy Skwerze Wołyńskim.
Organizatorami obchodów są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oraz Zarząd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Jak informują organizatorzy, w południe odbędzie się apel pamięci, odsłonięta zostanie też tablica informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947.
Złożone mają zostać również wieńce przy pomnikach Ofiar Ludobójstwa i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Uroczystościom ma towarzyszyć asysta honorowa Wojska Polskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Zaplanowano także prezentację plenerowej wystawy IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów których nie ma”.
Uroczystości związane z upamiętnieniem 74. rocznicy rzezi wołyńskiej rozpoczęły się już w weekend. W ich ramach w niedzielę odbył się m.in. marsz pamięci oraz odprawiona została msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.
Sejm – na mocy uchwały z lipca 2016 r. – ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Izba niższa oddała w niej hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów. (Czytaj również: Kalendarium zbrodni, modlitwa ekumeniczna nad grobami ofiar oraz Ofiarom UPA – pamięć i cześć, Polsce i Ukrainie – dialog i współpraca.
Kresy24.pl/archiwum własne Kresy24, tvp.info, Dzieje.pl (HHG)
11 komentarzy
prawy
11 lipca 2017 o 12:32Posłuchasz i WIESZ.
http://isakowicz.pl/dzieci-gorszego-prezydenta-przemowienie-pod-grobem-nieznanego-zolnierza/
prawy
11 lipca 2017 o 12:56Reakcja Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn Koźle na odpowiedź Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego kierowaną do Pana Witolda Listowskiego Prezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie a dotyczącą zaproszenia na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
„Na szczególną uwagę zasługują słowa Pana Marszałka o tym, że my Polacy upominając się o prawdę o bestialskich mordach ukraińskich band na naszych rodakach nie możemy przemilczeć polskich akcji odwetowych na ukraińskiej ludności.
Ze strony pana Marszałka jest to zdecydowana próba zrównania oprawców z ofiarami!
Pan Karczewski zapomina, ze akcje odwetowe czyli jak sama nazwa wskazuje było to następstwo czegoś czego dopuścili się Ukraińcy!
Następną sprawą sugerującą brak polskości we krwi Pana Marszałka są jego słowa: „ Kolejnym ważnym przykładem oddania sprawiedliwości dziejowej była, podjęta już w 1990 roku, uchwała Senatu RP, w której potępiono Akcję „Wisła” – wojskowo-administracyjną operację przeprowadzoną w 1946 roku przez komunistyczne siły wojskowe i bezpieczeństwa, w wyniku której ludność ukraińska została przymusowo wysiedlona z południowo-wschodnich terenów powojennej Polski i osiedlona na północy i zachodzie kraju”.
My się pytamy Pana Marszałka – o jakiej sprawiedliwości Pan mówi?
Termin sprawiedliwość oznacza ukaranie sprawców i zadośćuczynienie poszkodowanym!
W jakim imieniu się pan wypowiada bo na pewno nie mówi pan głosem Polaka!
Pan się chwali potępieniem Operacji Wisła czyli operacji humanitarnej polegającej na przesiedleniu Ukraińców (niestety) w inne rejony Polski!
Operacji która zastopowała dalsze LUDOBÓJSTWO na ludności polskiej ze strony ukraińskich bandziorów wspomaganych ukraińskich chłopstwem, które było dla tych oprawców źródłem zaopatrzenia nie tylko w żywność ale również w ludność, która jakże ochoczo nas mordowała za domy, krowy, kozy, kołdry i narzędzia rolne!
Najlepszym wyjściem dla Pana jest DYMISJA ale niestety nie zrobi pan tego bo nie ma pan honoru!”
SyøTroll
11 lipca 2017 o 13:13Owszem to słuszny pomysł. Tylko nieco zaskakujący w ustach „Świętego Antoniego”, nawołującego do krucjaty na Rosjan u boku ideologicznych spadkobierców OUN/UPA i braterstwa broni z banderowcami. ;(
prawy
11 lipca 2017 o 13:23Nawet GW-no, rocznicowo piiarzyć się chce.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,156770,22010856,zbrodnia-sprzed-74-lat-wciaz-ja-przesladuje-wyczolgalam-spod.html#MT2
z liścia
11 lipca 2017 o 13:51Za to na canal plus dzisiaj konspiracyjna premiera 'Wołynia” o godz. …..23.00 do 1.25 tak żeby jak najmniej ludzi ją oglądnęło.
Wołyń1943
11 lipca 2017 o 14:10Przebraże pasują jak ulał do tej koncepcji. Ale tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza, nomen omen – obrońcy Kresów Wschodnich, to za mało. Temat Rzezi Wołyńskiej powinien byc obecny w podręcznikach szkolnych, żeby dzieci wiedziały co wydarzyło się w Przebrażu, że jego dzielni obrońcy zasłużyli na tablicę tak jak ci, co zdobywali Monte Cassino.
grzela
11 lipca 2017 o 17:15Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał…
Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta…
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał „Zmiłuj się nad nami!”
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami…
Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane…
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach…
Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
Ula
11 lipca 2017 o 20:41A „Fakty” dzisiaj, o Ludobojstwie we wschodnich wojewodztwach II RP ani slowa, za to obszrnie o Jedwabnym…..
Bez komentarza
Andrzej
11 lipca 2017 o 21:21Dzisiejsze Wiadomości w TVP1 to polski przykład na polityczną poprawność. Ani razu nie użyto słowo „ludobójstwo”. Ocenzurowano nawet przemówienie prezydenta Dudy, puszczając końcowy fragment.
ktos
12 lipca 2017 o 08:04Grob nieznanego zolnieza to chyba niezbyt wlasciwe miejsce. Ludobojstwo na Wolyniu powinno posiadac wlasny pomnik poswiecony tej tragedii. Grob Nieznanego Zolnierza jest miejscem upamietnienia osob walczacych zbrojnie z przeciwnikiem. Jakby nie patrzec wydarzenia na Wolyniu nie byly konfliktem zbrojnym tylko ludobójstwem band UPA na Polskich cywilach. Oczywiscie o tym nalezy pamietac ale nie wrzucajmy wszystkiego do Grobu Nieznanego Zolnierza bo zaraz beda tam tablice upamietniajace wypadki samochodowe.
SyøTroll
13 lipca 2017 o 15:07Jasne, znaczy się nie było „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”, tylko II Wojna Polsko-Ukraińska (i oczywiście „obrona terytorium Ukrainy przed polską agresją”) jak pragnie prezes ukraińskiego IPN. Wszystko by wybielić obecnych ideologicznych spadkobierców, starego poczciwego „bratersko”-ukraińskiego szowinizmu (przez ruskich zwanego faszyzmem i nacyzmem), robiącego „powtórkę z rozrywki”, na wschodzie Ukrainy, kolejnej „obcej agresji”.