30 grudnia br. w Brześciu, odbędzie się aukcja, podczas której będzie można licytować XVIII wieczny pałac Radziwiłłów z Połoneczki (powiat Baranowicze). Władze Brześcia wystawiły go na sprzedaż już kilka lat temu, ale stan dawnego zespołu pałacowo-parkowego na razie nie przyciąga inwestorów. Może skusi ich cena – równowartość ponad 5 tyś.dolarów (wyjściowa).
Zrujnowany dziś, dwukondygnacyjny pałac, pozostawał w rękach Radziwiłłów do 1939 roku. Po wojnie mieściła się w nim szkoła z internatem, ale od 1999 roku nie jest już używany, bo uczniowie przenieśli się bardziej nowoczesnego budynku.
– Widok na dawny pałac jest dzisiaj opłakany. Brakuje okien i drzwi. Pałac stał się z jednej strony miejscem zabaw dla tutejszych dzieci, z drugiej strony jest atrakcja turystyczną. Przez naszą Połoneczkę przejeżdżają autokary z turystami udającymi się do Nieświeża i na zamek w Mirze, i zawsze się tu zatrzymują. Ludzie narzekają na jego zły stan, a organizatorzy wycieczek – chodzą słuchy – chcą kupić pałac i odbudować go – powiedziała portalowi Intex – Press.by, była dyrektor szkoły w Połoneczce Galina Ananczik.
Nabywca będzie zobowiązany odrestaurować pałac, i przeznaczyć go na cele handlowo – usługowe. Przyszły właściciel będzie zobowiązany podpisać umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej w ciągu 45 dni od daty podpisania aktu przejęcia nieruchomości, oraz przeprowadzenie prac rekonstrukcyjno – budowlanych w terminie przewidzianym w umowie.
Radziwiłłowie to nie jedyni znani mieszkańcy Połoneczki. Stamtąd pochodził poeta Wiesław Dymny, który urodził się tu w 1936 r., a na miejscowym cmentarzu znajduje się grób uczestnika powstania styczniowego Michała Abłamowicza. W październiku 2012 roku, w kościele pw. Św. Jerzego w Połoneczce odbyła się uroczystość poświęcenia dzwonów ufundowanych przez Macieja Radziwiłła.
Kresy24.pl/ Intex – Press.by
1 komentarz
józef III
29 grudnia 2013 o 23:02a nie lepiej po prostu zwrócić Radziwiłłom ?