Kolejna noc rosyjskich ostrzałów rakietowych portowej Odessy przyniosła poważne straty i zniszczenia w zabytkowym centrum miasta – uszkodzony został między innymi Pałac Potockich, perła architektury klasycystycznej, mieszczący dziś Muzeum Sztuki.
„Grady rosyjskich rakiet zabijają ludzi i rujnują kultowe miejsca w Odessie, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największy w historii atak na główny port o kluczowym znaczeniu dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego jest atakiem na całą globalną społeczność. Wzywam wszystkie państwa i organizacje do potępienia tej barbarzyńskiej zbrodni wojennej”
— napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
„25 zabytków zostało uszkodzonych w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę, na południu Ukrainy. Wśród uszkodzonych pociskami i wybuchami obiektów są budynki z XIX i XX wieku. Rosjanie celowo skierowali swoje rakiety na historyczne centrum Odessy, które znajduje się pod ochroną UNESCO. To, co wielcy architekci tworzyli ciężką pracą, jest teraz niszczone przez cyniczne bestie”
– powiadomił w niedzielę 23 lipca szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
W ostrzale ucierpiała m.in. największa w mieście cerkiew prawosławna – Sobór Przemienienia Pańskiego, zabytkowy Dom Naukowców oraz właśnie Pałac Potockich.
Rezydencję, zlokalizowana obecnie przy ulicy Sofijewskiej 5A wzniósł w roku 1826 dla siostry Aleksandra Potockiego Olgi sardyński architekt Francesco Boffo. Główny budynek pałacu zdobi duży koryncki portyk z sześcioma kolumnami, połączony półokrągłymi galeriami z dwiema oficynami, tworzący olbrzymi dwór wewnętrzny cour d’honneur, pośrodku którego znajduje się fontanna. Pod pałacem jako hołd modzie romantyzmu wybudowano dużą grotę ze sztucznymi stalaktytami i stalagmitami oraz wodospadem – unikalny szczegół architektury pałacowej dla całej Ukrainy.
Olga Potocka w drugiej ćwierci XIX wieku wyszła za mąż za księcia Naryszkina i w krótkim czasie sprzedała swój odeski pałac. Od jednego z następnych posiadaczy, niejakiego Jurewicza, w roku 1888 rezydencję kupił burmistrz miasta Maraslis i podarował ją Odessie. 11 lat później powstało tutaj Muzeum Sztuki, działające do dziś. Zbiory placówki są jednymi z najbogatszych na Ukrainie. Można obejrzeć tu ikony z XVI wieku, malarstwo klasycystyczne oraz liczne dzieła przeważnie artystów rosyjskich i ukraińskich, a w szczególności: Sierowa, Tropinina, Ajwazowskiego, Kuindży, Szyszkina, Riepina, Surikowa, Wróbla, Kandinskiego, Rericha i innych.
Prezydent Wołodymyr Zełenski tak skomentował ataki na Odessę:
„Pociski wymierzone w spokojne miasta, budynki mieszkalne, sobór… Nie ma usprawiedliwienia dla rosyjskiego zła. Jak zawsze, to zło przegra. I na pewno będzie odwet na rosyjskich terrorystach za Odessę. Oni odczują ten odwet. Wszystkim, którzy ucierpieli w tym ostatnim ataku terrorystycznym, udzielana jest pomoc. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają ludziom i wszystkim, którzy myślami i emocjami są z Odessą. Przejdziemy przez to. Przywrócimy pokój. W tym celu musimy pokonać rosyjskie zło”.
RES na podst. Telegram
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!