W związku z wczorajszym wywiadem Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla portalu wPpolityce.pl i wcześniej uzyskanymi przeze mnie informacjami oświadczam co następuje:
Kanał Biełsat TV działa jak dotychczas i będzie kontynuował prace do czasu, gdy nie zostaną podjęte przez władze TVP decyzje dotyczące zmiany trybu jego działania.
Koncepcja zarysowana przez ministra Waszczykowskiego w wywiadzie jest dla mnie nowa i zaskakująca.
Do tej pory w TVP dyskutowano nad koncepcją powołania jednostki pod nazwą TVP Zagranica. Miała to być jednostka, która łączyłaby organizacyjnie odrębne nadawczo kanały, zorientowane na widownię zagraniczną. Jednostka ta nadzorowałaby też produkcję odpowiedniej zawartości programowej. W jej skład wg projektów wchodziłaby zrestrukturyzowana i dostosowana do różnych oczekiwań widowni, w różnych stronach świata TVP Polonia, TV Biełsat, która rozpoczęłaby równolegle pracę nad tworzeniem nowego, dodatkowego kanału rosyjskojęzycznego i komórka odpowiedzialna za anglojęzyczną (ewentualnie niemieckojęzyczną) produkcję dla przyszłej TV – V4 (czyli tzw. telewizji wyszehradzkiej).
Ponieważ byłam inicjatorką tego projektu, który prezentowałam między innymi w konkursie na stanowisko prezesa TVP, wiem że całościowe wdrożenie tak poważnego projektu było przewidziane na półtora roku i wymagało dodatkowych uzgodnień co do finansowania i alokacji środków.
Ponieważ koncepcja przedstawiona przez ministra Witolda Waszczykowskiego dalece odbiega od dotychczas dyskutowanych projektów, a także realnych uwarunkowań programowych i technicznych, uważam że konieczne jest przeprowadzenie poważnej dyskusji na profesjonalnym poziomie, która wyjaśni sytuację i zdecyduje o dalszych planach TVP w w kwestii nadawania zagranicznego oraz współpracy w tym zakresie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi agendami rządowymi oraz mediami publicznymi.
Agnieszka Romaszewska-Guzy – dyrektor TV Biełsat
Tymczasem na Białorusi, opozycyjny ruch „O Wolność!” rozpoczął akcję zbierania podpisów pod elektroniczną petycją do polskich władz w sprawie zachowania Biełsatu.
Petycja w sprawie utrzymania TV Biełsat dostępna jest na stronie change.org:
Pragniemy wyrazić niepokój z powodu pojawiających się w polskich mediach informacji dotyczących planów znacznego ograniczenia finansowania TV Biełsat przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, jak również odejścia od emisji w języku białoruskim.
Takie zmiany oznaczałyby w praktyce koniec Biełsatu, jedynej niezależnej, białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej, która stała się trwała instytucją podtrzymującą poczucie obywatelskie i tożsamość narodową Białorusinów, w konsekwencji pozostawienie mieszkańców Białorusi na pastwę propagandy mediów zależnych od reżimów w Mińsku i Moskwie.
Telewizja Biełsat rozpoczęła emisję 9 lat temu, 10 grudnia 2007 r., z inicjatywy Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, która kieruje kanałem do dzisiaj. Przez ten czas wielokrotnie doceniano wkład dziennikarzy Biełsatu w budowę na Białorusi społeczeństwa obywatelskiego, popularyzację historii kraju oraz powrót do ojczystego języka, który od czasów Związku Sowieckiego był programowo eliminowany ze sfery publicznej i prywatnej. Dowodem tego są liczne nagrody od polskich i europejskich instytucji, a także nagrody branżowe, potwierdzające wysoką jakość produkcji programowej Biełsatu; także za to pracownicy stacji padali ofiarą prześladowań ze strony władz.
My, widzowie Biełsatu, zwracamy się do Władz i Narodu Polskiego, aby utrzymali Telewizję Biełsat w obecnym kształcie, zgodnie z hasłem, które jednoczyło nasze narody przez stulecia: „Za Naszą i Waszą Wolność”.
Kresy24.pl za Biełsat.eu
4 komentarzy
tagore
19 grudnia 2016 o 15:43Pracownicy Pani Guzy np Katerina Przybylska mają specyficzny stosunek do Polski.
Ula
19 grudnia 2016 o 22:13Pani Romaszewska, jestem pewna, ze pan Soros pani pomoze. On lubi takie rzeczy finansowac. Ciekawe jak nazwa „rewolucje” na Bialorusi.
Polak z Białorusi
20 grudnia 2016 o 09:51Nie chodzi wyłącznie o pienądze, lecz o wspieranie języka białoruskiego. Myślisz, że luka pozwoli na transmisje TVP Info bez cenzury? No, owszem.
Polak z Białorusi
20 grudnia 2016 o 17:26Trzymaj sie ,Droga Pani Agnieszko! Nie daj się poddać!