Ukazał się film „Ostatni świadkowie Starego Grodna” o ludziach, którzy wyjechali z miasta po II wojnie światowej. Obraz był kręcony przez ekipę MOST Media przez dwa miesiące w różnych miastach Polski. Podzielony jest na cztery części: okres międzywojenny; 1939, wejście pierwszych sowietów; życie w Grodnie trzech bohaterek filmu w czasie okupacji niemieckiej i ich przeprowadzka do Polski.
MOST Media informuje, że film „Ostatni świadkowie Starego Grodna” miał być kręcony w Grodnie, skąd pochodzą bohaterowie filmu. To się jednak nie udało.
„Wydarzenia, które miały początek w sierpniu 2020 roku na Białorusi zmusiły do opuszczenia domów wielu mieszkańców Grodna, a także autorów tego filmu.Chcieliśmy zrobić ten film w Grodnie, mieście, z którego pochodzą bohaterowie. Nie było to jednak możliwe, ponieważ wydarzenia roku 2020 na Białorusi zmusiły wielu mieszkańców Grodna do opuszczenia swoich domów, podobnie jak nas – autorów tego filmu. Już w Polsce, chcąc kontynuować opowieść o wspomnieniach z dawnego Grodna, zaczęliśmy szukać repatriantów – osób, które opuściły miasto po zakończeniu II wojny światowej. Wyjechali jako dzieci. Znaleźliśmy je w różnych miejscach w Polsce. Dziś są ostatnimi świadkami Grodna lat 1930-40, z którymi możemy porozmawiać. Nie chcieli opuszczać swoich domów, ale nowe władze dyktowały im warunki: Syberia lub Polska. Zarówno dla bohaterów filmu, jak i dla nas Grodno jest miastem, z którym wiążą się nasze najlepsze wspomnienia. Zawsze była i będzie w naszych sercach.”
ba za youtube.com/mostmedia.io
6 komentarzy
Kalina
11 sierpnia 2022 o 13:42Z ciekawością i ogromnymi emocjami oglądałam ten materiał, to już przeczuwam co czeka mnie podczas oglądania „Orlęta. Grodno’39” już na jesieni.
Ania
11 sierpnia 2022 o 13:49Teraz powstał film fabularny o obronie Grodna pt. Orlęta. Premiera na początku września, ma być to pierwsza produkcja o sowieckiej agresji na Polskę. Myślę, że bardzo dobra inicjatywa, bowiem należy znać historię swojego kraju, by jej nie powtarzać, a także pamiętać o bohaterach. Ja wybieram się do kina, bo lubię historyczne filmy i seriale, ale też dlatego, by chociaż w taki sposób podziękować tym bohaterskim ludziom, a w wielu przypadkach dzieciom. Cześć i Chwała Bohaterom!
Sara
13 sierpnia 2022 o 10:45Dobrze, ze coraz więcej mówi sie o tych wydarzeniach . Młodzi powinni o tym pamiętać, szczególnie teraz, biorąc pod uwagę co sie dzieje na Ukrainie. Takich reportaży, wywiadów, czy filmów powinno powstawać więcej.
Karol
13 sierpnia 2022 o 20:15Bardzo się cieszę, że powstają różnego rodzaju filmy o historii Polski. Nie każdy, który widziałem był niestety dobry. ,,Ostatni świadkowie Starego Grodna” bardzo mnie poruszył. Film, który wchodzi do Kin (Orlęta) też ma bardzo duży potencjał. Ja wybieram się do kina. Trzeba nagłaśniać takie wydarzenia.
Liza
23 sierpnia 2022 o 11:51Ja mocno trzymam Kciuki z Grodno i „Orlęta” , należy się ten hołd, wszystkim walczącym…
Effka
18 września 2022 o 22:16Obejrzałam film, moja refleksja jest taka, że wygląda on bardzo dobrze pod kątem edukacji przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że nauczyciele skorzystają z tego materiału, zabiorą dzieci do kin, by w nazwijmy to rozrywkowy sposób uczyć ich historii Polski, co może mieć same plusy, tzn. zachęcić ich do zainteresowania się losami naszego kraju.