Władze Sankt Petersburga zobowiązały petersburski oddział „Memoriału” do opuszczenia budynku zajmowanego przez stowarzyszenie na ulicy Razjezżej w centrum miasta.
Siedziba została przyznana „Memoriałowi” w roku 1997 i corocznie, włączając w to rok 2018, stowarzyszenie było zaliczane w szereg organizacji zwalnianych z płacenia czynszu.
Decyzję podjął komitet stosunków majątkowych i datę opuszczenia lokalu wyznaczył na 9 stycznia 2019 roku. Służba prasowa opublikowała jednocześnie komunikat, że postanowienie o rozwiązaniu umowy przyjęto na posiedzeniu komisji międzywydziałowej i nie wymaga weryfikacji. Kto zajmie opuszczone miejsce, tego jeszcze nie wiadomo.
Jak poinformowała media dyrektorka wykonawcza stowarzyszenia Galina Szkolnik, do tej pory nie wpłynęło żadne oficjalne pismo informujące o tej eksmisji.
„Memoriał” powstał w roku 1989 i od tamtego czasu zajmuje się zbieraniem i opracowywaniem świadectw o sowieckich represjach. W ramach swojej misji prowadziło także prawną, psychologiczną i socjalną pomoc dla ich ofiar.
W roku 2016 na mocy uchwalonego prawa zostało uznane za „zagranicznego agenta”.
Adam Bukowski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!