Ferdynand Antoni Ossendowski był wybitnym antybolszewickim pisarzem i działaczem politycznym, a także dziennikarzem i podróżnikiem.
Szlachecka rodzina Ossendowskiego herbu Lis, miała korzenie tatarskie. Przeprowadzała się kolejno do guberni pskowskiej, Kamieńca Podolskiego, gdzie młody Ossendowski rozpoczął naukę w gimnazjum i w końcu do Petersburga.
Jeszcze przed rewolucją w Rosji Ossendowski miał na swoim koncie liczne podróże, m.in. Kaukaz, nad Dniestr, Jenisej, w okolice Bajkału, do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii. Znał biegle 7 języków obcych, w tym chiński i mongolski.
W czasie rosyjskiej wojny domowej pisarz wspierał wojska Białych, był m.in. doradcą admirała Kołczaka na Syberii. Przekazał na Zachód tzw. dokumenty Sissona, które dowodziły, że Lenin był agentem niemieckiego wywiadu, a działalność partii bolszewickiej finansowana przez niemiecki sztab generalny.
Powszechnie znany ze swojej antykomunistycznej postawy, po upadku Kołczaka przedostał się do Mongolii, gdzie został doradcą barona Ungerna walczącego z bolszewikami na czele Azjatyckiej Dywizji Konnej. Podobno Ossendowski znał miejsce ukrycia przez Ungerna wielkiego skarbu, który miał kiedyś posłużyć do kolejnej wojny z komunistami.
Do końca życia pisarz był tropiony przez sowietów, zarówno ze względu na jego dawną działalność, demaskatorską książkę „Lenin”, jak i chęć zdobycia przez nich informacji o miejscu ukrycia skarbu Ungerna.
Po zajęciu Polski przez Rosjan w 1945 r. zwłoki zmarłego w tym samym roku pisarza zostały ekshumowane i zidentyfikowane przez NKWD, które chciało upewnić się czy osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje i czy przy jego ciele nie będzie jakichś wskazówek co do skarbu.
Ossendowski jest autorem 77 książek, w tym tłumaczonej na 19 języków „Zwierzęta, ludzie, bogowie”. Dziś mija 143 rocznica jego urodzin.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!