Emilia Suchocka ur. 1900 zd. Adamowicz c. Kazimierza i Franciszki zd. Orłowska, urodzona w Pohorełce k. Iwieńca, opowiadała, że jej dziadek Bronisław Orłowski z Pokucia k. Iwieńca budował Czerwony Kościół (pw. św. Aleksego) w Iwieńcu.
Widziała jak dziadek Bronisław Orłowski z Pokucia „chodził po budowie z papierami w rękach”. Uważała, że podczas budowy sprawował ważną funkcję i był ważną osobą. Kościół budowano w latach 1904 – 1907., z inicjatywy i starań gen. Edwarda Kowerskiego i jego żony Elżbiety z Plewaków.
Pokucie – wieś i folwark nad rzeką Dubleńczyk, dopływem Isłoczy, powiat miński, w drugim okręgu policyjnym Rakowskim, gmina Iwieniec.(1)
Pokucie – wieś, 23 domy, 139 mieszkańców ( 66 mężczyzn, 73 kobiety), wyznania rzymskokatolickiego 133, prawosławnego 6. Narodowość polską podawało 137, białoruską 2.(2)
„Pokucie”- miejsce honorowe w chacie gdzie zasiadała głowa rodziny albo uproszony miły gość w niedzielę. (3)
Ksawery Suchocki ur. 1932 s. Emilii i Grzegorza urodzony w Pohorełce, pamięta, jak jego babcia Bronisława, mama Emilii, opowiadała, że Orłowscy z Pokucia „byli specjalistami od budowy wież kościelnych na Mińszczyźnie”.
Latem 1943 r., podczas niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Hermann”w Puszczy Nalibockiej, rodzina utraciła wszystkie dokumenty, dlatego ma dla niej znaczenie każda wiadomość „genealogiczna.”
Helena Mińko zd. Chmielewska pamięta, że siostra Wacława Karpińskiego Maryla Sudakiewicz „miała jedną córkę, która wyszła za mąż za Orłowskiego z Pokucia, który był budowlańcem”. (4)
Z relacji rodzinnych rodziny Suchockich wiadomo, że Bronisław Orłowski z żoną Marylą mieli jedną córkę Franciszkę i syna bdb.
Z powyższego można przypuszczać, że Maryla Sudakiewicz była babcią Emilii Suchockiej ( jej mama Franciszka była córką Maryli), prababcią Ksawerego Suchockiego (Franciszka była jego babcią) i praprababcią autora tego artykułu ( Emilia jest babcią) !
Stanisław Karlik
(1) Słownik geograficzny Królestwa Polskiego…, Warszawa 1880 – 1914, nakładem Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, Bronisława Chlebowskiego, s. 550
(2) Skorowidz miejscowości RP, TVII, cz.I. Warszawa 1923, Nakładem GUS, s. 74
(3) Władysław Syrokomla, Wędrówki po moich niegdyś okolicach , Nakładem i Drukiem Józefa Zawadzkiego, Wilno 1853, s. 226 (Google)
(4) Przekaz ustny p. Haliny Mińko z dnia 5.o5.2008 r.
2 komentarzy
Pawel Orlowski
20 marca 2013 o 09:13Mieszkam we wsi Pokucie. Teraz prawie polowa mieszkancow maja nazwisko Orlowski. Mozliwie, ze Bronislow Orlowski moj krewni.
stanisław
23 marca 2017 o 20:27Orłowscy z pierwszej fotografii, od lewej: Rajmund i Antoni, siedzi Bronisław…