Liderzy opozycji wzywają Unię Europejską, by nie oglądając sią na sprzeciw białoruskiej elity rządzącej, jednostronnie uprościła system wizowy dla obywateli Białorusi, wprowadziła mały ruch graniczny z Polską i Litwą. Apelują, by nie godziła się na reguły narzucane przez białoruskie władze, tylko podejmowała własne decyzje.
Liderzy ruchu „O Wolność” Aleksander Milinkiewicz , kampanii obywatelskiej „Mów prawdę” Uladzimir Niklajeu i Partii Białoruskiego Frontu Narodowego Aleksy Janukiewicz , wydali oświadczenie, w którym wzywają do dialogu i współpracy między Białorusią i Unią Europejską.
Tekst oświadczenia:
„Jesteśmy przekonani, że tylko powrót do pełnowartościowego dialogu i współpracy między Białorusią a Unią Europejską pozwoli rozszerzyć możliwości naszego kraju i społeczeństwa, w modernizacji i tworzeniu systemu demokratycznego.
Wierzymy, że konstruktywny dialog jest możliwy tylko po uwolnienia więźniów politycznych, w tym zakończeniu procesów sądowych osób skazanych na wyroki w zawieszeniu. Jednocześnie uważamy, że w celu promowania stabilności w regionie i niezależności naszego kraju, Unia Europejska już teraz może podjąć szereg działań, które jednocześnie promują większą otwartość społeczeństwa białoruskiego i przeprowadzenie pilnych reform gospodarczych.
Wzywamy UE jednostronnie:
1. Do maksymalnego uproszczenia systemu wizowego dla obywateli Białorusi, na podstawie możliwości jakie daje kodeks wizowy UE, z całkowitym zniesieniem opłat konsularnych za wydanie wiz Schengen;
2. Do przejęcia inicjatywy i rozpoczęcia praktycznej realizacji umowy o małym ruchu granicznym, w odniesieniu do obywateli Białorusi zamieszkałych w 50-kilometrowym strefie przy granicy z Polską i Litwą;
3. Do uproszczenia zasad tworzenia i funkcjonowania w UE małych i średnich przedsiębiorstw białorusko – europejskich;
4. Dp poszerzenie dostępu Białorusinów do edukacji europejskiej, w tym do udziału białoruskich studentów do pełnoformatowego programu Erasmus, zwiększenie kwot dla Białorusinów studiujących na europejskich uczelniach na studiach licencjackich i magisterskich, do profesjonalnych stazy zawodowych w państwowych strukturach krajów UE, organizacjach pozarządowych i przy zespołach ekspertów; rozszerzenia programów badawczych skierowanych na Białoruś, a także znaczne rozszerzenie programów wymiany dla przedstawicieli biznesu, struktur rządowych, organizacji naukowych, oraz sektora obywatelskiego i politycznego.
5. Zwiększenie wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego i sił demokratycznych, które działają na Białorusi.
Proponujemy, aby w przypadku realizacji przez rząd Białorusi wyżej wymienionych warunków, i wznowienia pełnego dialogu z UE, powrócić do rozmów z oficjalnym Mińskiem, w ramach „Wspólnego planu przejściowego” (konsultacje rozpoczęły się jesienią 2010 r.), co przyczyni się do modernizacji i liberalizacji Białorusi.
Będziemy wspierać wszelkie działania, które byłyby zgodne z zasadą – „Więcej Europy dla Białorusi i Białorusinów”.
Apelujemy do Unii Europejskiej:
– Aby sprzyjała zbliżeniu Białorusi do standardów europejskich w różnych dziedzinach, kierując się wolą jej obywateli, bez względu na sprzeciw elity rządzącej;
– Nie godzić się na reguły narzucane przez białoruskie władze, nie oczekiwać na decyzje białoruskich władz tam, gdzie Unia Europejska może podejmować własne decyzje.
Wszelkimi siłami będziemy wspierać inicjatywę „Europejskiego dialogu dla modernizacji” z białoruskim społeczeństwem i wzywamy władze białoruskie do natychmiastowego przyłączenia się do jej realizacji.
Wzywamy demokratyczną społeczność Białorusi, by w każdy możliwy sposób sprzyjała podjętym przez Unię Europejską działaniom, mającym na celu przeprowadzenie demokratycznych i rynkowych reform na Białorusi przyczyniających się do osiągnięcia przez kraj standardów europejskich.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!