OPEC oraz kraje z nim współpracujące, z których najważniejsza jest Rosja, zgodziły się na miesięczne przedłużenie rekordowych cięć produkcji w nadziei na ustabilizowanie rynków naftowych.
Zgodnie z kwietniową umową OPEC i tak zwane OPEC + zobowiązały się do zmniejszenia produkcji do 9,7 miliona baryłek w maju a następnie do stopniowego redukowania wydobycia aż pod poziomu 7,7 miliona do grudnia.
Dzięki temu ceny ropy wzrosły do około 40 USD za baryłkę, podczas gdy gospodarki stopniowo wyłaniają się z blokad koronawirusa. Załamanie rynku ropy naftowej wywołało nadwyżkę podaży, która w w połączeniu z wojną cenową między Arabią Saudyjską a Rosją spowodowała, że kontrakty naftowe spadły … poniżej zera.
Porozumienie bez wątpienia pomoże Rosji i Arabii Saudyjskiej, które musiały wywierać presję na innych producentów ropy naftowej. Saudyjski minister ds. Ropy naftowej Abdulaziz bin Salman powiedział, że był zszokowany minimami na rynku ropy w kwietniu i przyznał, że „wszyscy poświęciliśmy się, aby dotrzeć tam, gdzie jesteśmy dzisiaj”. Rosyjski minister energii Aleksandr Nowak również nazwał kwiecień „najgorszym miesiącem w historii” dla światowego rynku ropy i powiedział, że jest on „wciąż j niestabilny i potrzebuje wsparcia”.
Załamanie cen ropy w kwietniu skłoniło rząd Stanów Zjednoczonych do podjęcia bezprecedensowego kroku zaangażowania się w negocjacje OPEC, wywierając presję na członków, by dokonali cięć. Zaangażowanie USA było kluczowe na przykład w sprawie Meksyku.
rferl.org Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!