Ok. 800 osób wzięło udział w niedzielę 22 maja w Wilnie w 8. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Organizatorami wydarzenia była Ambasada RP w Wilnie, wileńska młodzież i stowarzyszenie „Sporto renginiai”. Dzięki zaangażowaniu wileńskiej młodzieży w Wilnie, bieg odbył się po raz ósmyw parku Zakręt (Vingis).
W Polsce bieg został zainicowany w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja.
Tegoroczna impreza była również upamiętnieniem Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który przypada 25 maja.
Biegacze mieli do wyboru jeden z trzech dystansów: 1963 m, 5 km i 10 km. Poprzez udział w biegu symbolicznie oddali hołd żołnierzom, dla których wojna nie skończyła się 8 maja 1945 r., tym, którzy nie chcieli i nie potrafili pogodzić się z narzuconym ustrojem państwa i sowiecką dominacją. Ryzykując swoje życie, stanęli do nierównej walki w imię ideałów, które były im bliskie i których nie chcieli się wyrzec – wolności, sprawiedliwości i nade wszystko prawdziwej niepodległości.
„W tym roku bieg wyróżnia się frekwencją – powiedział PAP Rajmund Klonowski, współorganizator imprezy – Mamy tu przekrój naszego społeczeństwa, jest młodzież szkolna, osoby starsze, dzieci, zawodowi biegacze, przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych i, tradycyjnie już, litewscy żołnierze”.
Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska podkreśla rolę wychowawczą Biegu.
„Obserwując sytuację na Ukrainie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa wychowanie młodych ludzi, przypominanie im o historii, która niestety, jak widzimy po raz kolejny, lubi się powtarzać” – mówiła Doroszewska.
Podkreślała, że „uczenie młodzieży o naszych bohaterach, w tym oczywiście o żołnierzach niezłomnych, kształtuje patriotyczne postawy, gotowość do rozumienia państwa jako dobra wspólnego, któremu chcemy i powinniśmy służyć”.
Wileńskiej edycji Biegu w tym roku towarzyszyła wystawa „Podziemie łączy/Pogrindis jungia”, przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniająca wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej.
oprac. ba na podst. wilno.tvp.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!