Niszczeją miejsca pochówku Brzozowskich i Sobańskich na Podolu. Próbuje je ratować Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków Winnicy.
Członkowie winnickiej organizacji polonijnej oczyszczają teren wokół krypt, jednak Związkowi brakuje środków na odtworzenie ich pierwotnego wyglądu. Grobowiec wymaga całkowitej renowacji i konserwacji.
Obodówka należała do rodu Sobańskich od 1787 roku. W 1800 Michał Sobański zbudował tu pałac, który w latach 1900-1908 został przebudowany w duchu klasycyzmu według projektu Mayera. W znajdująccym się na terenie posiadłości grobowcu zostali pochowani prawie wszyscy członkowie rodziny Sobańskich – niezależnie od tego, gdzie umarli.
Pałac w Obodówce był pięknie urządzony stylowymi meblami. Znajdowała się w nim wspaniała galeria obrazów, biblioteka i bogate archiwum rodzinne. Wokół rozciągał się park krajobrazowy założony przez Dionizego Miklera.
Do czasów niepodległości Ukrainy sam budynek zachował się w nienajgorszym stanie. Po 1991 roku biura kołchozu, które się tu mieściły i szkoła zostały przeniesione do innego miejsca, a budowla zaczęła niszczeć.
Była szansa na uratowanie pałacu w latach 90., kiedy potomek Sobańskich zaproponował, że zainwestuje w remont, nie pretendując do przejęcia majątku, ale miejscowi urzędnicy odrzucili ofertę.
Kilka lat później spłonęły zabytkowe wnętrza i dach. Niszczeją ruiny pałacu. Niszczeje grobowiec. Troszczą się o niego już tylko Polacy z Winnicy.
Kresy24.pl
2 komentarzy
Malgorzata
14 lutego 2015 o 20:18Poszukuje informacji na temat mojej praprababki Mari Cymbalskiej z domu Sobanskiej, ktora wbrew woli swojej rodziny wyszla zamaz za agronoma z Wolynia. Miala z nim osmioro dzieci.Malgorzata
Eleonora
3 stycznia 2017 o 16:43Jestem wnuczka Ludomira Sobanskiego (jego ojciec Antoni Sobanski i mama Maria Klopotowska). Dziadek opowiadal, ze Kazimierz Sobanski ozenil sie z chlopka i rodzice wydziedziczyli go. Z tej lini i my pochodzimy. Ciekawi mnie cala infomacja o Kazimierzu Sobanskim i o jego przodkach. Eleonora