Związek Polaków na Białorusi zaprasza działaczy organizacji, mieszkańców Grodna i gości miasta na obchody 74. rocznicy bohaterskiej obrony Grodna przed agresją bolszewicką we wrześniu 1939 roku.
Uroczystości zainauguruje modlitwa żałobna w intencji ofiar agresji sowieckiej, która odbędzie się 17 września, w rocznicę dokonanej przez ZSRR w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami ofensywy zbrojnej (bez wypowiedzenia wojny) na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej Polskiej.
Hołd pamięci ofiarom bolszewików grodnianie i goście miasta będą mogli oddać we wtorek o godzinie 19:00, przy tablicy pamiątkowej wmurowanej na budynku Domu Polskiego w Grodnie przy skrzyżowaniu ulic Dzierżyńskiego i 17 września.
W piątek 20 września, o godzinie 17:30, w rocznicę bohaterskiej obrony Grodna przed bolszewikami, na cmentarzu Pobernardyńskim w Grodnie, odbędzie się apel poległych obrońców jedynego miasta na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej, które stawiło czynny zbrojny opór komunistycznej nawałnicy. Po apelu uczestnicy uroczystości złożą wieńce i zapalą znicze na grobach obrońców, w tym na symbolicznym grobie najmłodszego z nich, trzynastoletniego Tadka Jasińskiego.
Obchody rocznicy obrony Grodna zakończy Msza św. w kościele parafialnym w Adamowiczach (godź. 19.00). Po niej, na miejscowym cmentarzu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na mogile nieznanego żołnierza Wojska Polskiego.
Organizatorzy zapraszają do licznego udziału w obchodach. Wszyscy Ci z Państwa, którzy pragną uczestniczyć w uroczystościach w Adamowiczach, proszeni są o dotarcie na miejsce, na wyznaczona godzinę własnym transportem.
Kresy24.pl za znadniemna.pl
1 komentarz
Teresa Budzanowska -
6 października 2014 o 20:32Janusz Teofil Budzanowski, syn Korduli i Teofila Budzanowskich- to brat rodzony mojego ojca Tadeusza Budzanowskiego – poległ 20 września 1939 w obronie Grodna. W wielu publikacjach jest błąd-miał 19 lat; urodził się w Rypinie 12 czerwca 1920r. Był uczniem ost. klasy szkoły Handlowej- i tak matka, a moja Babcia/ 24.10.1895-09.10.1991/ napisała na grobie budowanym w ukryciu. Umieściła na grobie wiersz:……… Posiadam zdjęcia ! Nie byłam jeszcze przy grobie Janusza. Jako wychowanka moich Dziadków- posiadam srebrne naczynko z napisem-„Ziemia z mogiły Janusza1939”. Matka powróciła z Grodna -do kraju ostatnim transportem repatriacyjnym. Dziękuję za opiekę nad grobem Janusza-wokół którego zniknęły drzewa! Cześć Jego pamięci!