22 stycznia 2025 roku na Górce Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zebrali się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z konsulem Krzysztofem Łukjanowiczem na czele, członkowie polskich organizacji, młodzież szkolna wraz z gronem pedagogicznym i liczni Polacy ze Lwowa. Przybyli, by oddać hołd bohaterom jednego z najdłuższych i najbardziej przełomowych polskich zrywów niepodległościowych – powstania styczniowego.
Wzniosła uroczystość na Górce Powstańczej
Organizatorem tegorocznych obchodów, przypadających dokładnie w 162. rocznicę wybuchu powstania, było Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, które od lat z oddaniem dba o liczne mogiły polskich bohaterów rozproszonych na Cmentarzu Łyczakowskim. Wsparcia organizacyjnego udzielił także Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego złożenia kwiatów. W tym symbolicznym geście pamięci wzięli udział dyplomaci, przedstawiciele miejscowych środowisk polskich, harcerze oraz uczniowie polskich szkół. Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę, a w ciszy rozległy się dźwięki „Roty”, której słowa rozbrzmiewały ponad starymi grobami. W zadumie i szacunku przed mogiłami powstańców obecni uczcili ich ofiarę dla wolności Polski.
Jak napisał na łamach Kuriera Galicyjskiego Artur Żak, dla wielu uczestników uroczystości była to także okazja do zadumy nad istotą patriotyzmu we współczesnym świecie.
Słowa prelegentów i wywiady z osobami zaangażowanymi w opiekę nad grobami wojskowymi zgodnie podkreślały, że nawet jeśli minęło ponad 160 lat od styczniowych starć, przesłanie tamtych dni wciąż jest żywe. Duch wolności i niezłomności – tak istotny dla uczestników powstania – może inspirować do zachowania narodowej tożsamości, kultywowania pamięci i zjednoczenia w obliczu nowych wyzwań.
Za nami kolejna rocznica wybuchu powstania styczniowego. Jej obchody na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie nie były jedynie formalnym wydarzeniem. W głosach przemawiających i osób udzielających wywiadów wyraźnie wybrzmiewały duma z historii, wdzięczność za poniesione ofiary i nadzieja, że ta pamięć utrwali się w kolejnych pokoleniach Polaków.
Zobacz zdjęcia z uroczystości kuriergalicyjski.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!