Ponad sto obiektów znajdujących się na terenie dzisiejszej Ukrainy, związanych z polsko – ukraińskim dziedzictwem historycznym, zostanie utrwalonych na taśmie filmowej.
Na początku czerwca ruszył projekt „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa”. Jego pomysłodawcą jest Bartosz Musiałowicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, który zainteresował nim Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód.
Wokół projektu skupiło się wiele środowisk z Ukrainy i Polski. Zespół filmowy tworzą polscy i ukraińscy eksperci, w tym historycy, publicyści, dziennikarze, działacze organizacji pozarządowych, grupy rekonstrukcji historycznych oraz specjaliści ds. organizacji profesjonalnych kampanii promocyjnych w TV i Internecie.
W tym roku ma powstać cykl ponad stu filmów dokumentalnych i reportaży, ukazujących obiekty dziedzictwa architektonicznego, które zostały zbudowane w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Między innymi zamki, twierdze, pałace i kościoły w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Zbarażu, Lwowie, Podhorcach, Pomorzanach i Złoczowie.
„Te twierdze, zamki, pałace i kościoły są świadectwem świetności dawnej Rzeczypospolitej. Chcemy pokazać skalę, wielkość i rozmiar tego dziedzictwa, i w ten sposób ujawnić potencjał państwa, w którym to dziedzictwo powstało” – zaznaczył Bartosz Musiałowicz.
Celem projektu jest udokumentowanie spuścizny historycznej oraz zainteresowanie społeczeństw polskiego i ukraińskiego jej znaczeniem. Ważnym punktem tego przedsięwzięcia jest również zwrócenie uwagi na często tragiczny stan obiektów i potrzebę ich pilnej renowacji.
Filmy będą w trzech językach i zostaną opatrzone opisami tworzonymi przez historyków z Polski: dr. Radosława Sikorę i dr. Zbigniewa Hunderta, oraz z Ukrainy: dr. Ołeksandra Alfiorowa i Dmytra Antoniuka.
Nagrania powstaną przy wykorzystaniu dronów. Wykona je profesjonalny zespół filmowy Ukrainian Communication Group. Powstałe reportaże zostaną umieszczone na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej oraz kanale YouTube. Projektem udało się zainteresować media ukraińskie.
W jego inauguracji, która odbyła się 9 czerwca w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu, wzięła udział spora rzesza dziennikarzy reprezentujących główne ukraińskie kanały telewizyjne (ICTV, Kanał 5 oraz Espresso), a także redakcje popularnych i ogólnokrajowych magazynów „Zerkało Tyżnia”, „Ukraińskij Żurnał”, „Diłowa Stolica” oraz polskie pisma na Ukrainie: „Słowo Polskie” i „Dziennik Kijowski”.
Projekt realizuje Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód w partnerskiej współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jego partnerem medialnym jest portal historyczny historykon.pl.
Słowo Polskie
oprac.ba
1 komentarz
cherrish
28 września 2018 o 15:09Polsko – ukraińskie dziedzictwo historyczne? Czyli co?