Dywersyfikacja źródeł energetycznych i nowe technologie z dziedziny energetycznej były tematem rozmów uczestników konferencji w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej, która odbyła się 7 października w Wilnie. Pojawiły się tematy dostaw LNG i technologii jądrowych z USA.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, resortów energetycznych państw Europy Centralnej i Wschodniej oraz sekretarz ds. energii USA Rick Perry.
Rick Perry podczas forum przypomniał m.in., że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 „zwiększy wpływy Rosji na europejską politykę zagraniczną, a Europa stanie się bardziej narażona na zakłócenia w dostawach” energetycznych.
„Nord Stream 2 zada rażący cios różnorodności i bezpieczeństwu energetycznemu Europy” – podkreślił Perry.
Sekretarz USA wskazał, że bezpieczeństwo energetyczne Europy może wzmocnić gaz ciekły w USA i poinformował, że w tym celu zostaną stworzone cztery grupy odpowiedzialne za efektywność energetyczną i źródła odnawialne, energetykę jądrową, bezpieczeństwo dostaw i ochronę infrastruktury krytycznej. Tej ostatnie grupie ma przewodniczyć Litwa. Sekretarz energii podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne wymaga stabilnych dostaw i dywersyfikacji dostawców. Zapewnił, że organizacja kolejnych spotkań poświęconych energetyce w ramach Trójmorza ma pełne poparcie administracji USA.
Rick Perry zapowiedział też powołania zespołu ekspertów, którzy pomogą poszczególnym państwom w ustalaniu usterek systemów energetycznych, również w kwestach zagrożenia ataków cybernetycznych.
Jeden z gospodarzy wydarzenia – minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius, skorzystał z okazji apelując do uczestników o wspólne stanowisko w sprawie zagrożenia wynikające z „niebezpiecznych elektrowni jądrowe”, odnosząc się do elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi. Zaznaczył, że temat jest istotny dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, które doświadczyły wielokrotnie wykorzystania energetyki jako broni. Mówił o konieczności dofinansowania budowy nowej infrastruktury przesyłowej oraz ochrony przed cyberatakami na energetykę, a także konieczności ochrony środowiska.
Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez Ricka Perry’ego, Sekretarza Energii USA, podczas trzeciego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie we wrześniu 2018 r. Celem inicjatywy ma być rozwój współpracy energetycznej pomiędzy USA i europejskimi sojusznikami. Podczas pierwszego szczytu, który odbył się 14 marca 2019 r. w Houston, strony inicjatywy uzgodniły strategiczne kierunki działań P-TEC. Partnerstwo P-TEC ma być ściśle związane z Inicjatywą Trójmorza i stanowić jedno z forów wdrażania najważniejszych wektorów współpracy trójmorskiej.
Kresy24.pl za wilnoteka na podstawie: BNS, urm.lt, gov.pl, PAP
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!