Białoruski prezydent zwiększa swą obecność na arenie międzynarodowej, a Putin przestaje być jedynym politykiem, który znajduje dla niego czas. O co w tym chodzi?
Wczoraj, 5 października, w Islamabadzie przedstawiciele Białorusi i Pakistanu podpisali szereg umów, które zacieśnią współpracę między oboma krajami.
Najpierw, przed częścią roboczą, doszło do spotkania między Aleksnadrem Łukaszenką oraz Mamnoonem Hussainem – pierwszym obywatelem Pakistanu.
Rozmowa odbyła się w oficjalnej rezydencji głowy państwa Aiwan-e-Sadr – swoim monumentalizmem przypominającym nieco Pałac Ludu w Bukareszcie.
Kolejnymi punktami wizyty były, jak się dowiadujemy, negocjacje, a następnie podpisanie całego pakietu umów, rezolucji i memorandów.
Nowy charakter stosunków białorusko-pakistańskich określono, parafując „protokół wymiany instrumentów ratyfikacji” Traktatu o Przyjaźni i Współpracy. Protokół zawiera m.in zapis o wzajemnej pomocy prawnej.
Schodząc krok niżej, na poziom gospodarczy, należy odnotować zawarcie porozumienia o współpracy między komórką handlową MSZ Białorusi a Ministerstwem Handlu w Islamabadzie.
Ma ona polegać między innymi na wprowadzeniu zapisów prawnych, umożliwiających przedsiębiorcom uniknięcie tzw. podwójnego opodatkowania.
Obie „umawiające się strony” postanowiły również zintensyfikować współpracę w dziedzinie nauki. Powołane zostanie wspólne Centrum Nauki i Technologii.
Ponadto w dawnym Wielkim Księstwie Litewskim ma powstać ośrodek nauki języka urdu (o czasy! o obyczaje!), z kolei w Pakistanie otworzy swe podwoje centrum mowy białoruskiej (rosyjskiej???)
Kiedyś, za Piotra I, Rosja chciała wyrąbać sobie okno na Zachód po to, żeby nadrobić zaległości cywilizacyjne. Rolę tego okna miał pełnić Petersburg – port nad Bałtykiem.
Dzisiaj trudno oprzeć się wrażeniu, że rolę takiego włazu, dzięki któremu współczesna „blokada kontynentalna” nałożona na reżim Putina nie jest szczelna, pełni Białoruś.
Być może zatem białorusko-pakistańskie umowy o wzajemnym honorowaniu dyplomów (sic!) są klasyczną zasłoną dymną, mającą ukryć gospodarczą pomoc dla Moskwy.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!