Rosyjski koncern lotniczy United Aircraft Corporation (UAC, Объединённая авиастроительная корпорация) ogłosił właśnie przekazanie Siłom Powietrzno-Kosmicznym Federacji Rosyjskiej pierwszej w tym roku partii samolotów bojowych; są to wyprodukowane w zakładach w Nowosybirsku bombowce Su-34.
UAC oprócz maszyn cywilnych produkuje samoloty wojskowe, w tym najnowszy produkt rosyjskiego przemysłu obronnego – Su-57, który miałby być odpowiedzią na amerykański F-35. Jednak sankcje gospodarcze nałożone na Federację Rosyjską wyraźnie wpływają na ograniczenia w ilości wytwarzanych maszyn.
Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu UAC o wyprodukowanych właśnie Su-34:
„samoloty przeszły kompleks testów naziemnych oraz w locie i zostały przekazane rosyjskiemu Ministerstwu Obrony”.
W oświadczeniu zabrakło jednak informacji o liczbie przekazanych maszyn… Najprawdopodobniej jest to informacja tajna, co zrozumiałe, ze względu na tocząca się wojnę, ale jak wynika z analizy dokumentacji zdjęciowej, są to jedynie… dwa samoloty bombowe w wersji zmodernizowanej, czyli Su-34M. Co równie istotne, jest to dopiero pierwsza dostawa samolotów bojowych z UAC od początku tego roku; poprzednie cztery bombowce Su-34M opuściły nowosybirskie zakłady w roku 2022…
Od początku 2023 roku rosyjskie Siły Powietrzne straciły na Ukrainie trzy samoloty Su-34, co oznacza, iż od wybuchu wojny zniszczonych już zostało 20 maszyn tego typu. A to z kolei oznacza, iż UAC nie jest w stanie nawet uzupełniać rosyjskich strat na froncie…
Jak informuje portal Defence24 samolot Su-34 jest klasycznym płatowcem wywodzącym się od Su-27. Maszyna jest napędzana dwoma silnikami i posiada wysokie właściwości pilotażowe. Wyróżnia ją opancerzony kokpit z dwoma miejscami dla pilotów umieszczonymi obok siebie. Su-34M ma zasięg operacyjny 4000 km (zwiększany poprzez zdolność do tankowania w locie), może rozwinąć prędkość ponaddźwiękową i przenosi do 8000 kg różnej klasy uzbrojenia typu powietrze-ziemia i powietrze-powietrze.
Su-34M to wersja o rozszerzonym wyposażeniu pokładowym, obejmującym zarówno zastosowanie amunicji precyzyjnej, jak też systemów rozpoznawczych i walki elektronicznej. Radiolokator służy nie tylko do mapowania przestrzeni i obiektów na ziemi oraz w powietrzu; skanuje też tylną półsferę samolotu ostrzegając przed zbliżającymi się rakietami przeciwnika i automatycznie odpala, w razie potrzeby, aktywne środki samoobrony. Wprowadzono nowe typy zasobników rozpoznawczych, celowniczych i walki elektronicznej.
Dzień wcześniej do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej trafił z UAC nowy samolot transportowy Ił-76MD-90A.
RES na podst. Defence24
1 komentarz
Paweł Kopeć
5 czerwca 2023 o 14:08Czytaj: do strącenia, odstrzelenia, likwidacji.
SU-34M!?
Dead.
Sick.
Evil.