„ORLEN Lietuva i Koleje Litewskie podpisały w Wilnie porozumienie, kończące wieloletnie spory pomiędzy spółkami. W wydarzeniu udział wzięli Prezes Zarządu PKN ORLEN Wojciech Jasiński, Premier Litwy Saulius Skvernelis oraz litewski Minister Transportu Rokas Masiulis” – podało centrum prasowe Grupy Orlen.
„PKN ORLEN i Koleje Litewskie zobowiązały się zarówno do zakończenia sporów sądowych dotyczących spraw, które są elementem porozumienia, jak i nie angażowania się w postępowania w tym zakresie w przyszłości.
Kwestia odbudowy odcinka torów do Renge, rozebranego w 2008 roku, pozostaje do rozstrzygnięcia po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej. Kwestia ta nie była przedmiotem negocjacji, ze względu na toczące się w Brukseli postępowanie.” – czytamy dalej w komunikacie.
„Porozumienie wypracowane zostało dzięki wysiłkom zespołów negocjacyjnych ORLEN Lietuva i Kolei Litewskich oraz bezpośredniemu zaangażowaniu w sprawę nadzorów właścicielskich obu podmiotów. Rozwiązanie napiętej sytuacji wokół litewskiej inwestycji ORLENu było jednym z priorytetów Zarządu PKN ORLEN w ostatnich kilkunastu miesiącach. Z drugiej strony, zarówno nowy zarząd Kolei, jak i minister Masiulis przy wsparciu Premiera Skvernelisa wykazali determinację do gruntownego przeglądu tematów będących przedmiotem wieloletnich nieporozumień.” – wyjaśnia polski koncern.
– Ten spór nie był korzystny ani dla Litwy ani dla Polski. Szkoda, że pochłonął on tak dużo czasu. Na szczęście w końcu możemy dać dobry przykład w stosunkach polsko-litewskich. Dzisiejsze porozumienie potwierdza, że najtrudniejsze nawet i najbardziej zaognione kwestie w stosunkach gospodarczych lub politycznych mogą zostać rozwiązane. Wszystko zależy wyłącznie od dobrej woli obu stron – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.
– Nie lubię słowa geopolityka. Ale w kontekście tego, co osiągnął PKN Orlen na Litwie można chyba go użyć. Polska i Litwa dokonują geopolitycznego, nowego otwarcia. Polacy zostają w Możejkach. W tle jest dziedzictwo polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego – skomentował wydarzenie ekspert do spraw energetycznych, Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny branżowego portalu BiznesAlert.pl.
Marcin Herman
2 komentarzy
tagore
29 czerwca 2017 o 07:24Podpisanie tego porozumienia na korzystnych dla Litwy warunkach(stąd utajnienie szczegółów) przed uchwaleniem przez Sejm Litwy ustawy o „pisowni” jest raczej niezbyt mądre.
Maur
30 czerwca 2017 o 15:12Orlen Lietuva kosztował już Polskę ca 16 mld zł. Przy obecnych zyskach na poziomie 200mln $ w skali roku potrzebujemy 20 lat by odzyskać włożony kapitał. Tyle, że więcej było lat ze stratami niż z zyskami. W takim przypadku będziemy właścicielami całego tego złomu przez kolejne 50 lat łudząc się, że kiedykolwiek na tym coś zarobimy.
Nie, z Lietuvisami tak się nie rozmawia. Oni traktują kulturalnego człowieka jako słabeusza a Polaka to już jako wyjątkową okazję do powetowania wydumanych krzywd…