Rada Gminy Rejonu Wileńskiego na posiedzeniu 30 czerwca 2022 roku zatwierdziła projekty herbów i pieczęci Kowalczuków i Zujun.
Herb Kowalczuków
Na terenie Kowalczuków znajdują się trzy duże osady: Szumsk, wieś Kowalczuki i wieś Kena. W każdej z nich wzniesiono kościół.
Historia Kowalczuków rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, a miejscowość Szumsk w starostwie Kowalczuki, odległa o trzy kilometry, występuje w zapiskach już w 1618 roku, kiedy to właściciel ziemski Kazimierz Szumski kupił tu dwór.
Herb Kowalczuków zawiera motywy związane z kowalstwem, gdyż nazwa miejscowości wywodzi się od słowa „kowal”. Według źródeł historycznych na tym terenie działały niegdyś liczne kuźnie, które wyrabiały m.in. metalowe krzyże do kościołów, kaplic i cmentarzy.
Głównym elementem herbu jest kuty krzyż, który łączy trzy mniejsze krzyże – symbolizujące kościoły na terenie starostwa: św. Michała Archanioła, Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej. Trzy krzyże symbolizują także rzeźbę, która została wzniesiona w Szumsku w 300. rocznicę konsekracji kościoła św. Michała Archanioła.
Kwiaty przedstawione w herbie symbolizują działalność rolniczą prowadzoną na terenie gminy; oznaczają również Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kwiaty są symbolem życia, płodności, odrodzenia, piękna, miłości, sukcesu, szacunku, radości.
Liczby ukryte w herbie to trzy i pięć. Trójca (krzyże, promienie, liście, łodygi kwiatów i krzyże) to liczba doskonałości. Piątka (kwiat składa się z pięciu płatków) symbolizuje kreatywność, zdrowie i miłość.
Kolorystyka postaci heraldycznych to czerwień, złoto i srebro. Czerwony oznacza odwagę i miłość. Złoto symbolizuje inteligencję, szlachetność. Srebro w heraldyce oznacza cnotę, bogactwo, czystość i wodę.
Do 1967 roku oficjalna nazwa wsi Kowalczuki brzmiała Kovalčiukai, zaś potem – Kalveliai.
Herb Zujun
Na złotej tarczy herbu Zujun przedstawione zostały trzy palmy wielkanocne – zielono-czerwone ze srebrnymi elementami kwiatowymi. W roku 2019 tradycja wiązania palm uzupełniła bowiem zbiór niematerialnych wartości dziedzictwa kulturowego i słynne palmy z Wileńszczyzny należą odtąd do kilkunastu wartości kulturowych Litwy.
O wyborze przedstawienia trzech palm zdecydował fakt, że w Niedzielę Palmową święcona jest nie jedna palma, ale bukiet złożony z trzech lub więcej.
Najpopularniejszymi barwami palm na Wileńszczyźnie są złote, zielone i czerwone, stąd kolory zastosowane w nowym herbie.
Twórcą obu herbów jest Rolandas Rimkūnas, artysta, projektant, profesor wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor herbów wielu miejscowości litewskich.
Herby Kowalczuków i Zujun będą musiały zostać jeszcze zatwierdzone przez Litewską Komisję Heraldyczną, a później przez Prezydenta Republiki Litewskiej.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!