W piątek, 8 grudnia br., w Suwałkach otwarta została – finansowana ze środków państwa litewskiego – nowa szkoła z litewskim językiem nauczania. Udział w uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama Litwy Diana Nausėdienė. W tym roku do placówki uczęszczać ma troje pierwszoklasistów i z roku na rok uczniów będzie przybywać.
Suwalski samorząd reprezentowali Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec – przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
W ubiegłym roku przedstawiciele Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach znaleźli odpowiedni budynek, w którym miałaby się rozlokować nowa litewska szkoła.
Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej w ubiegłym roku na zakup budynku z działką w centrum Suwałk, przy ulicy Mickiewicza 5, przeznaczyło 525 tys. euro, dodatkowo w tym roku – na remont i dostosowanie budynku do potrzeb szkolnych – kolejny 1 mln euro.
Organem prowadzącym nową placówkę jest Fundacja Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski”.
„Obok wspólnoty i rodziny podstawą tożsamości narodowej jest oświata. W tych placówkach nie tylko uzyskujemy wiadomości, ale przekazujemy wartości narodowe i kulturowe. Suwałki jako miasto coraz bardziej się rozrastają, dlatego też i liczba Litwinów tu mieszkających jest coraz większa. Pierwsze działania do stworzenia tutaj szkoły litewskiej zostały podjęte w 2017 roku, aby te dzieci mogły uczyć się w swoim ojczystym języku. Zarząd Wspólnoty Litwinów w Polsce podjął pierwsze prace za pomocą Republiki Litewskiej i w 2020 roku mieliśmy szczególny dzień kiedy otworzyliśmy w mieście litewskie przedszkole. Wtedy też narodziło się naturalne pytanie, co będziemy dalej z tym robić i zrodziło się marzenie, aby w Suwałkach utworzyć także pierwszą szkołę z litewskim językiem nauczania. Udało nam się to zrealizować”
– mówiła podczas uroczystości otwarcia nowej placówki Diana Nausėdienė.
W Polsce działają oprócz tego cztery litewskie placówki edukacji formalnej: prywatne Gimnazjum z Litewskim Językiem Nauczania „Žiburys” w Sejnach, do którego uczęszcza 104 uczniów, Liceum Ogólnokształcące im. 11 Marca w Puńsku (103 uczniów), Szkoła Podstawowa im. Dariusa i Girenasa w Puńsku, w której nauka się odbywa w językach litewskim i polskim (163 uczniów) oraz Szkoła Podstawowa z Litewskim Językiem Nauczania w Widugierach (22 uczniów).
Oprócz tego w Polsce działają trzy lituanistyczne placówki edukacji nieformalnej: Szkoła Lituanistyczna w Warszawie (55 uczniów), Przedszkole Samorządowe z Litewskim i Polskim Językiem Nauczania w Puńsku (82 dzieci w grupach litewskich) oraz działające od 2020 roku Przedszkole z Litewskim Językiem Nauczania w Suwałkach (38 dzieci).
Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej częściowo finansuje utrzymanie litewskich szkół w Polsce, przeznacza środki na edukację, podręczniki, środki dydaktyczne. W roku szkolnym 2023/2024 w Polsce pracuje 6 nauczycieli wspieranych przez litewski resort oświaty – otrzymują świadczenie za realizację edukacji lituanistycznej.
RES na podst.: bns.lt; smsm.lrv.lt; suwalki.naszemiasto.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!