Spektakl „Szkice o Polsce” na podstawie twórczości Cypriana Kamila Norwida Polski Teatr „Studio” zaprezentował w ostatnim dniu lutego w Galerii „Fojė” w Trokach, a 1 marca w Centrum Kultury w Nowej Wilejce.
„Oba te spektakle były dla mnie ogromną radością. Do Norwida wróciliśmy po dłuższej, uważam, że zbyt długiej przerwie, a to spektakl bardzo potrzebny. Po prostu głos wieszcza pozostaje nadal przejmujący, żywy, a nasze problemy i poszukiwanie dróg do jak najpełniejszego bycia Polakiem nigdy nie ustają”
– powiedziała Lila Kiejzik, reżyser spektaklu.
„Z wielką radością i wzruszeniem patrzyłam również na naszych aktorów, Artura Dowgiało i Justynę Stankiewicz. Justyna to ogromny talent muzyczny, aktorki i wokalowy, który wszyscy doceniamy, a Artur, nadal bardzo młody człowiek, bardzo dojrzał, także w tej roli. Bardzo się cieszę, że w Nowej Wilejce nie zabrakło uczniów gimnazjum, które oboje kończyli oraz nauczycieli. Obecna była Pani Joanna Szczygłowska, polonistka, która włożyła wiele wysiłku w pracę z Arturem w jego szkolnych latach i widziałam, że z wielką dumą patrzyła na swojego ucznia, Laureata Kresów z 2020 roku”
– podkreśliła Lila Kiejzik.
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, dlatego część widowni przed spektaklem uczciła pamięć żołnierzy Niezłomnych w wileńskich Tuskulanach – o czym informowaliśmy już na naszym portalu.
„Norwid, choć od walczących o wolność z sowieckimi okupantami dzieło go całe stulecie, niesie w sobie wiele podobnych idei, jak umiłowanie prawdy, piękna i pewną bezkompromisowość, która każde rezygnować z możliwości w imię wartości. Warto przypomnieć, że w spektaklu brzmią piosenki Jacka Kaczmarskiego, a jego prawdy już się wiążą z XX wiekiem i okupacją sowiecką. Ten spektakl był więc naszym hołdem wszystkim tym, którzy walczyli o wolność”
– powiedział Edward Kiejzik, doradca mera Rejonu wileńskiego oraz dyrektor Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.
1 marca przy miednickiej filii Centrum Kultury w Rudominie, z inicjatywy Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego otwarta została również wystawa plenerowa „Pisarze dwudziestolecia”. Przedstawia ona polskich literatów tworzących w czasach II RP, ale nie prezentację nazwisk powszechnie znanych, a pokazanie twórców często już zapomnianych, pomijanych w popularnych opracowaniach. Wśród jedenastu postaci prezentowanych na wystawie pojawiają się twórcy literatury, którą gatunkowo można dziś uznać za kulturę popularną, autorzy kryminałów, książek przygodowych oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Wystawę widzowie w Wilnie mogli obejrzeć pod koniec roku 2022 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Projekt zrealizowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, a finansowany był ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.
RES na podst.: zw.lt; teatrstudio.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!