UE wprowadza sankcje wobec Białorusi, aby załatać największą lukę prawną wobec Rosji
W środę kraje UE uzgodniły pakiet sankcji wobec Białorusi, aby zablokować możliwość obchodzenia ograniczeń nałożonych na Rosję, pisze Reuters.
UE przyjęła w tym tygodniu czternasty pakiet sankcji mających ukarać Rosję za jej inwazję na Ukrainę w 2022 r. Zwiększy on odpowiedzialność europejskich przedsiębiorstw eksportujących przez kraje spoza UE.
„Ten pakiet wzmocni naszą reakcję na inwazję Rosji na Ukrainę, w tym walkę z uchylaniem się od sankcji” – stwierdziła Belgia, która do końca czerwca sprawuje prezydencję w UE (po niej prezydencję obejmą Węgry).
Jak zauważa Reuters, od zeszłego roku wysiłki zmierzające do zamknięcia luk prawnych mocno przyspieszyły, bowiem dyplomaci zrozumieli, że to Białoruś stała się największą z tych luk.
Od stycznia ubiegłego roku UE pracowała nad dostosowaniem sankcji nałożonych już na Białoruś przed inwazją Rosji na Ukrainę (za brutalne stłumienie wyborów prezydenckich w 2020 roku i uwięzienie tysięcy oponentów Łukaszenki, potem za porwanie samolotu Ryanair) do środków podjętych w odpowiedzi na wojnę, jednak jedną z przeszkód był duży eksport nawozów potasowych z Białorusi.
Jak donosi Reuters, w tekście uzgodniono środki dotyczące towarów podwójnego zastosowania, takich jak chipy stosowane w sprzęcie gospodarstwa domowego, a także zaawansowanych technologii i towarów wojskowych.
Od określonej procedury będą wyjątki, mogą mieć zastosowanie do eksportu-importu towarów i technologii niezbędnych w medycynie lub farmaceutyce, w sferze humanitarnej, w sytuacjach nadzwyczajnych lub w działalności instytucji dyplomatycznych.
Z pakietu wyłączony jest punkt, który umożliwiłby eksport białoruskiego potasu i innych produktów rolnych przez Europę w przypadku gwałtownego wzrostu cen.
ba za reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!