W Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna jest dla zwiedzających wystawa – „Nikifor. Malarz nad malarzami”, która prezentuje ponad 130 prace tego artysty, przedstawiciela prymitywizmu w Polsce. Artysty, który w swoim życiu stworzył około 40 000 prac.
Ten niewielki wycinek z jego życia pokazuje nam przegląd dzieł przenoszących nas do miejsc i ludzi, które malował. Szczególnie upodobał sobie tematy dotyczące architektury, dworców kolejowych, domów uzdrowiskowych, ulic i placów oraz postacie świętych.
Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Dworniak (1895-1968) był łemkowskim malarzem; został ochrzczony w cerkwi grecko-katolickiej. Przez lata związany z Krynicą, został z niej wysiedlony po II wojnie światowej na tzw. Ziemie Odzyskane, skąd udało mu się wrócić w rodzinne strony. Jego twórczość została zauważona już przed 1939 roku, przez lwowskiego artystę Romana Turyna, który spowodował, że prace Nikifora zostały pokazane w Paryżu.
W nowych, powojennych czasach, twórczością Nikifora zainteresował się m.in. Andrzej Banach, autor książek o tym uznanym artyście. Jego dorobek cenili inni artyści m.in Edward Dwurnik, który po raz pierwszy zetknął się z malarstwem Nikifora w 1965 roku, co później wpłynęło na jego dalszą drogę w sztuce.
Wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami” można obejrzeć w Muzeum Etnograficznym w Warszawie do 27 lutego 2022 roku, towarzyszą jej audioprzewodniki, dostępne na stronie internetowej tego muzeum.
Kresy24
Fot. materiały prasowe
Dodaj komentarz