Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis i Wydawnictwem Replika zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym książkom „Architektura – wizje niezrealizowane” Philipa Wilkinsona i „Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy ” Marka Dudziaka.
Architektura – wizje niezrealizowane
Philip Wilkinson
Najśmielsze wizje wielkich wizjonerów do odnalezienia na stronach książki „Architektura – wizje niezrealizowane” Philipa Wilkinsona. Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu.
Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.
Philip Wilkinson jest autorem wielu publikacji poświęconych architekturze i historii. Jego dzieła to m.in. nowatorska The English Building Book, nagradzane Amazing Buildings, England‘s Abbeys i Frank Lloyd Wright, a także książki towarzyszące serii BBC zatytułowanej Restoration. Philip Wilkinson mieszka w Oksfordzie.
Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy
Marek Dudziak
Grodno ‒ jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków Polski. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim cieszy się bardzo długą historią, z którą splecione są niezwykłe tajemnice i legendy. Malownicze położenie na szczycie Góry Choina zapewnia widokowi z jego wieży jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku panoram na Góry Wałbrzyskie, Sowie i Pogórze Wałbrzyskie. Od wschodu u jego stóp rozpościera się malownicze jezioro, powstałe ze spiętrzenia rzeki Bystrzycy, z drugiej zaś strony wije się droga ze Świdnicy do Walimia, Głuszycy i Wałbrzycha.
Grodno już od ponad dwustu lat przyciąga turystów, jest to bowiem jeden z pierwszych zamków na Śląsku udostępnionych do zwiedzania, a jego mury kryją liczne zagadki i sekrety. Wciąż żywe są wzmianki o zaginionych zamkowych podziemiach i ukrytych gdzieś w murach skarbach, o ukrytym alkoholu i dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej…
Równie liczne są barwne legendy, wyrastające z burzliwych dziejów Grodna, które raz należało do wysokich, dostojnych rodów, a kiedy indziej trafiało pod panowanie rozbójników. Są wśród nich opowieści o niewiernym słudze i Białej Damie, o kamiennym krzyżu, o wiernym psie i o zaginionych lochach.
Obecnie, zgodnie z duchem czasu, na zamku odbywają się inscenizacje, festyny i popisy bractw rycerskich. Z roku na rok odwiedza go coraz więcej turystów. Nie doczekał się on wciąż tylko jednego ‒ rzetelnej monografii i przewodnika.
Niniejsza książka, w której skrzętnie zebrano i uporządkowano wiedzę o Grodnie, lukę tę wypełnia. To tym istotniejsze, że za sprawą dziejowych burz wiele wątków oraz fragmentów historii zamku pozostaje nieznanych, a dostępne informacje są mocno rozproszone po rozmaitych źródłach, a niekiedy również poważnie zniekształcone.
Tym samym Zamek Grodno stanowi znakomitą lekturę, którą wzbogaca mnóstwo zdjęć i grafik. Dzięki temu zainteresuje zarówno tych, którzy Grodno już znają, jak i dopiero zamierzających jego strzeliste mury odwiedzić.
Pytania konkursowe dla Architektura – wizje niezrealizowane:
Gdzie były wystawiane modele „wieży Tatlina” – proszę podać trzy pierwsze miejsca?
Pytania konkursowe dla Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy:
Kto pierwszy szukał skarbów w sąsiedztwie zamku Grodno?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 17 grudnia 2018 r. do godz. 12 (z tytułem Architektura – wizje niezrealizowane lub Zamek Grodno). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Domu Wydawniczego Rebis i Wydawnictwa Replika.
Link do regulaminu konkursów:
1 komentarz
Feliks Koperski
20 grudnia 2018 o 11:48Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze albumów „Architektura – wizje niezrealizowane” oraz książki „Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy”.
Pytania konkursowe dla „Architektura – wizje niezrealizowane”:
Proszę wymienić przynajmniej trzy oddziały/jednostki/związki ochotnicze ze wschodu wspierające Polskę w czasie wojny polsko-bolszewickiej?
Model wieży Tatlina można było zobaczyć w Moskwie w Galerii Trietiakowskiej i atrium MFK „Miasto stolic”, w Centrum Pompidou (Paryż) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Sztokholm), w sali wystawowej Art-Szkoły K. A. Sawickiego w Penza, w głównej jadalni Uniwersytetu Oxford University. Model wieży wieńczy też nowoczesny dom „Patriarcha” (Moskwa, Jermołajewski Pereułok 15), zaprojektowany przez architekta S. B. Tkaczenko.
Pytania konkursowe dla „Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy”:
Kto pierwszy szukał skarbów w sąsiedztwie zamku Grodno?
Historia skarbów w okolicy zamku Grodno jest bardzo długa, bowiem według przekazów jako pierwsi szukali ich tutaj już Szwedzi w czasie wojny trzydziestoletniej, powodując przy tym duże zniszczenia.
Laureatami konkursu „Architektura – wizje niezrealizowane” zostali:
Wiktor L.
Julia F.
Aleksandra Ch.
Laureatami konkursu „Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy” zostali:
Elżbieta S.
Stanisław G.
Marek Z
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.