Portal „Meduza” opublikowała materiał zawierający wysokiej jakości filmy, z których wynika, że ludność cywilna w Buczy zginęła podczas rosyjskiej okupacji, a nie jak twierdzą raszyści, po wycofaniu się wojsk okupacyjnych.
Materiał pokazuje południowe dzielnice Buczy w obwodzie kijowskim. Nagranie zostało wykonane z drona. Sądząc po metadanych plików, filmy te zostały nakręcone w ciągu kilku dni, od 23 do 30 marca 2022 r.
Mając na uwadze możliwość sfałszowania metadanych, „Meduza” poprosiła o sprawdzenie plików 2 niezależnych ekspertów, którzy potwierdzili ich autentyczność.
Nagrania opublikowane przez „Meduzę” to kolejny bardzo ważny dowód (obok zdjęć satelitarnych w The New York Times), z którego wynika, że ludzie w Buczy zginęli przed wycofaniem się wojsk rosyjskich z miasta.
Filmy pokazują ciała zabitych leżące na ulicy Jabłońskiej, a także na kilku sąsiednich ulicach Buczy. Po sprawdzeniu geolokalizacji ciał okazuje się, że całkowicie pokrywa się z lokalizacją ciał, które 1 i 2 kwietnia 2022 roku zarejestrowali z ziemi na wideo i foto ukraińska policja i dziennikarze (po wycofaniu się wojsk rosyjskich z miasta).
Należy zauważyć, że wszystkie ofiary, które widać z powietrza, leżą nie tylko w tych samych miejscach, ale w takich samych pozach, jak na zdjęciach z ziemi. Na kilku filmach w pobliżu ciał (w odległości kilkudziesięciu do kilkuset metrów) można zobaczyć sprzęt wojskowy, podobny do sprzętu używanego przez rosyjskie jednostki powietrznodesantowe (prawdopodobnie BMD i BTR-D). Jeden z zapisów pokazuje ludzi obok jednego z tych wozów bojowych. W tym czasie ciała zabitych nadal leżą kilkadziesiąt metrów od miejsca przebywania wojska.
Na zdjęciu z 29 i 30 marca rosyjskiego sprzętu wojskowego nie było na poprzednim miejscu. 30 marca rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłasza dzień wycofania wojsk z Buczy.
Wcześniej głównym obiektywnym dokumentalnym dowodem na to, że zabici w Buczy zginęli podczas obecności tam wojsk rosyjskich, było zdjęcie satelitarne miasta firmy Maxar, ale rosyjscy, prokremlowscy blogerzy stanowczo podważali. Powołując się na astronomiczną analizę cieni, twierdzili, że Maxar został sfilmowany 1 kwietnia, kiedy ukraińskie wojska wkroczyły do Buczy.
Meduza przyznaje, że nagranie wideo przekazał portalowi rosyjski nacjonalista Siergiej Korotkich, którego grupa uczestniczy w wojnie po stronie ukraińskiej. Twierdzi on, że jego podwładni regularnie filmowali z drona pozycje wojsk rosyjskich na południu Buczy. Korotkich jest w sprawie mordu cywilów w Buczy stroną zainteresowaną, bo „prorządowi dziennikarze rosyjscy oskarżają jego i jego grupę, że to właśnie oni zamordowali mieszkańców Buczy 31 marca bądź 1 kwietnia”- przyznaje Meduza.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!