Niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisała, że czujność polskich chemików pomogła zapobiec poważnym awariom technicznym.
Zdaniem „FAZ” decyzja ze strony Polski, poddaje również pod wątpliwość sens istnienia gazociągu Nord Stream 1 i 2.
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Białoruś i Polska wstrzymały tranzyt rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń 24 kwietnia po wykryciu silnego skażenia chlorkiem.
Rurociąg „Przyjaźń” stanowi jedną trzecią źródeł zaopatrzenia Niemiec w ropę naftową.
Prywatna firma Samara Transnieft-terminal, oskarżona przez rosyjskiego giganta państwowego odpowiedzialnego za rurociągi w Rosji (Transnieft) o to, że na jej obszarze odpowiedzialności doszło do zanieczyszczenia ropy, oświadczyła, że nie ma z tym nic wspólnego, gdyż sprzedała ten konkretny terminal, w który miało dojść do zanieczyszczenia firmie LLC Nieftiepieriewałka w 2017 roku.
Rosyjskie organy ściganie wszęły śledztwo w sprawie zatrucia ropy naftowej. Transnieft twierdzi, że ropa została celowo zatruta.
Wracając do wspomnianego Nord Stream 2, to warto dodać czołowy kandydat Niemiec i Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej w nowej kadencji Manfred Weber powiedział w rozmowie z gazetą „Polska The Times”, że jako szef Komisji Europejskiej zastosuję wszystkie możliwości zablokowania Nord Stream 2. „To nie przypadek, że właśnie na łamach polskiej gazety Manfred Weber zapowiedział, iż w przypadku wyboru na stanowisko przewodniczącego KE, wykorzystując wszelkie dostępne środki, przeciwstawi się budowie gazociągu Nord Stream 2” – napisał publicysta Reinhard Veser w komentarzu opublikowanym w „FAZ”. Więcej na ten temat tutaj.
Tymczasem rosyjski dziennik ekonomiczny „Kommiersant” podał, że rosyjski koncern państwowy Gazprom przygotowuje bazę do działań prawnych wobec Danii, której władze – w jego ocenie – zwlekają w sposób nieuzasadniony z procesem wydania zezwolenia na ułożenie gazociągu Nord Stream 2. Więcej na ten temat tutaj.
Białoruś oświadczyła, że pełne przywrócenie dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń zajmie kilka miesięcy.
Oprac. MaH, BiznesAlert.pl, InstytutWolnosci.pl, world-news-monitor.com, reuters.com
fot. Artur Czachowski, CC BY 2.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!