2 czerwca Litwini obchodzili Dzień Ojca. Jednak nie dla wszystkich był to dzień radosny. Ponownie przypomniana została bulwersująca sprawa tego, który upomniał się o prawa molestowanej córki.
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy Drasius Kedys rozesłał ponad 200 listów z nagraniami video, na których jego córka opowiada o makabrycznych „zabawach” seksualnych z „wujkami”. Jednym z „wujków” był sędzia Jonas Furmanavičius.
Kedys rozesłał te nagrania do litewskich polityków, prokuratorów i prasy, bo nie doczekał się reakcji policji i prokuratorów na zawiadomienie o przestępstwie seksualnym popełnionym na jego 4-letniej córeczce.
Oskarżył sędziego Jonasa Furmanavičiusa (zamordowanego 5 października 2009 roku) oraz chronionego przez policję polityka i przedsiębiorcę Andriusa Ūsasa o wielokrotny gwałt i molestowanie seksualne dziecka. Zarzucił też stręczycielstwo Linie Stankūnaitė – matce dziewczynki oraz jej siostrze Violetcie Naruševičienė (została zamordowana w tym samym dniu co sędzia Jonas Furmanavičius). Prokuratura uznała, że prawdopodobnie to Kedys dokonał samosądów.
Jednak w sprawie zaczęły pojawiać się wątpliwości co do rzeczywistych przyczyn zgonów i sugestie istnienia mafii pedofilskiej z układami w sądownictwie i polityce. To własnie ona miała stać za śmiercią wszystkich czterech osób.
W 2010 roku w okolicach Kowna znaleziono ciało Kedysa, ale sprawa nie zakończyła się wraz z jego śmiercią. Prokuratura „wzięła się” za siostrę Kedysa – Neringę Venckiene. Oskarża ją o to, że 11 listopada 2010 roku publicznie upokorzyła sąd, nie wykonała nakazu sądowego z w sprawie przekazania córki Kedysa matce, a później utrudniała komornikowi wykonanie wyroku. Zarzuca też Venckiene, że… użyła siły fizycznej wobec funkcjonariuszy policji, którzy uczestniczyli w operacji przekazania dziecka matce.
W czerwcu 2012 Rada Sędziów wystąpiła do prezydent Dalii Grybauskaite z wnioskiem o zwolnienie siostry Drasiusa Kedysa z urzędu sędziego. Neringa Venckiene sama złożyła wówczas prośbę o dymisję, deklarując zamiar zaangażowania się w działalność polityczną. W tym czasie trwały już przygotowania do utworzenia listy wyborczej partii „Droga Odwagi”, której litewska nazwa (Drąsos kelias) odwoływała się do Drasiusa Kedysa. Jej przewodniczącym został duchowny Jonas Varkala. W głosowaniu z 14 października 2012 partia otrzymała poparcie blisko 8% wyborców, wprowadzając z listy krajowej 7 posłów na Sejm Republiki Litewskiej. Neringa Venckiene została szedfową klubu poselskiego ugrupowania.
Kilka miessięcy później, 9 kwietnia 2013, roku na prośbę Prokuratora Generalnego Sejm uchylił jej immunitet poselski, a Venckiene, która jako była sędzia nie ma najwyraźniej zaufania do litewskiego wymiaru sprawiedliwości, bo zna go od podszewki, zniknęła bez śladu. Nikt nie wie gdzie przebywa. Wiadomo jedynie, że przepisała cały swój majątek na rodzinę, wypisała małoletniego synka ze szkoły i przepadła jak kamień w wodę. Ale zapewne jeszcze niejedno w tej sprawie usłyszymy. Nagabywany przez media asystent posłanki twierdzi, że już niedługo wszystko się wyjaśni.
Sprawa Kedysa, określana jako pedofilska, wstrząsnęła Litwą oraz podwalinami jej państwowości. Podejrzewa się, że zamieszanych jest w niej znacznie więcej osób, w tym z najwyższych kręgów władzy i wymiaru sprawiedliwości, a nawet tajnych służb bezpieczeństwa.
Ale zaczęliśmy przecież od tego, że wczoraj Litwini obchodzili Dzień Ojca. Przy okazji tego miłego święta przypomnijmy za Wikipedią, że pierwszy raz obchodzili go Amerykanie, a konkretnie mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910. Z inicjatywą ustanowienia święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd – chciała oddać hołd swojemu ojcu, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci. Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. W Wielkiej Brytanii i Holandii, przyjęto termin identyczny jak w USA, ale Dzień ojca w różnych krajach świata Dzień Ojca obchodzony jest w różnych terminach. W wielu krajach katolickich, np. we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii – 19 marca w dniu św. Józefa, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej. W krajach skandynawskich obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, a w Polsce 23 czerwca.
Wszystkim Tatusiom życzymy najlepszego!
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!