W przyszłym tygodniu w Hadze zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA). Poinformował o tym Prokuratury Generalny Ukrainy Andrij Kostin podczas V Otwartego Forum Fundacji Slynn, poświęconym problemowi bezkarności Rosji.
„Mam nadzieję, że wyeliminuje to luki w mechanizmach pociągania agresora do odpowiedzialności. Utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału jest najbardziej uzasadnionym rozwiązaniem i odpowiedzią na bezkarność Rosji” – powiedział Kostin.
Jak przypomniano w Biurze Prokuratora Generalnego Ukrainy, decyzja o otwarciu ICPA została zatwierdzona w marcu podczas konferencji Zjednoczeni dla Sprawiedliwości we Lwowie. W tym czasie prokuratorzy generalni państw członkowskich Wspólnego Zespołu Śledczego (JIT) podpisali aneks do umowy o utworzeniu w ramach JIT Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.
Utworzenie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Federacji Rosyjskiej zostało zainicjowane przez Prokuraturę Generalną Ukrainy przy wsparciu Unii Europejskiej, Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze oraz w partnerstwie z Litwą, Polską, Łotwą, Estonią, Słowacją i Rumunią.
2 lutego br. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o utworzeniu w Hadze Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji na Ukrainę.
Przypomniała, że ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania współpracują z europejskimi kolegami i zbierają dowody, aby postawić Federację Rosyjską przed wymiarem sprawiedliwości za popełnione zbrodnie.
19 stycznia br. Parlament Europejski przegłosował uchwałę o utworzeniu trybunału dla najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej, w szczególności dla prezydenta Władimira Putina, za zbrodnie i agresję wobec Ukraińców. Rezolucja odnosi się także do postawienia przed sądem samozwańczego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i innych władz kraju, z którego terytorium i przy wsparciu którego Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą.
26 stycznia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy poparło rezolucję wzywającą do powołania Specjalnego Trybunału do pociągnięcia najwyższych przywódców politycznych i wojskowych Rosji i Białorusi do odpowiedzialności za popełnienie zbrodni agresji na Ukrainie.
Wiadomo też, że 17 lutego rząd Holandii zatwierdził decyzję o utworzeniu w Hadze międzynarodowej organizacji odszkodowawczej za agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – międzynarodowego rejestru strat.
16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Moskwie „natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych rozpoczętych 24 lutego na terytorium Ukrainy”.
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał międzynarodowe nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Międzynarodowy Trybunał Karny wyjaśnia, że Putin i Lwowa-Biełowa są podejrzani o nielegalne deportacje ukraińskich dzieci.
Opr. TB, www.gp.gov.ua
3 komentarzy
Andre
28 czerwca 2023 o 08:35a kiedy powstanie Centrum Ścigania Zbrodni i Ludobójstwa ukraińskich na Wołyniu ???
PI Grembovitz
28 czerwca 2023 o 13:16Jest wojna.
Mamy 2023 rok.
Idź na front, jeśli jesteś mężczyzną!?
I zapytaj Rosjan, kadyrowców, wagnerowców, buriatów etc.
Masz odwagę!?
PI Grembovitz
28 czerwca 2023 o 13:13Nareszcie!
KK!
KS!
Dla Rosji, Rosjan, Putina, tow. + KGB!