W niedawno opublikowanym poście rozpoczęliśmy publikację biogramów Polaków pomordowanych w Karelii.
Dziś kolejny biogram rozstrzelanego Polaka sporządzony przez NKWD. Tragiczna historia rodaka, którego „mała ojczyzna” po pokoju brzeskim została po sowieckiej stronie i wraz z setkami tysięcy Polaków, w kraju zwanym wtedy sowdepią, musiał układać sobie nowe życie.
Na załączonym skanie z enkawudowskiego rejestru jest także drugi biogram, Rosjanki Nadieżdy Riabuszyńskiej, rozstrzelanej za dokładnie za to samo co Zdzisław Gołębiowski – antysowiecką agitację. To były standardowe formułki, które gwarantowały najwyższy wymiar kary.
Nadieżdę Riabuszyńską Trójka Specjalna określiła jako „pochodzącą z znanej rodziny przemysłowców – milionerów, obecnie białoemigrantów”.
Wyciąg z protokołu posiedzenia Trójki Specjalnej NKWD KASRS z dnia 29.09.1937r.
GOŁĘBIOWSKI Zdzisław s. Anatola
Urodzony 1908 r., więzień BBŁAGu (Białomorsko Bałtycki Łagier), pochodzenie szlacheckie, Polak. Osądzony w 1934 r. KOGPU (kolegium specjalne GPU) z art. 58-8-9-11 (działalność kontrrewolucyjna) na 10 lat. Podczas odbywania kary w BBŁAGu więzień Gołębiowski systematycznie prowadził antysowiecką agitację. Rozpowszechniał prowokacyjne oszczerstwa o działaniach władzy sowieckiej. Rozpowszechniał antysowieckie anegdoty. Pracował jako główny mechanik na budowie portu sorokskiego (główny port kanału Białomorskiego w mieście Białomorsk leżącym nad zatoką Sorokską) i prowadził szkodliwą działalność wedle zasady: „BUDOWAĆ JAK NAJDROŻEJ I JAK NAJGORZEJ”. Z jego przyczyn ciężkich obrażeń doznali robotnicy i zginęło dwóch elektromonterów. Otrzymał trzy kary administracyjne. Przez administrację oceniany negatywnie.
Informacje dodatkowe – urodzony w m. Moszna-Miasto, obwód kijowski, Polak, bezpartyjny, więzień BBŁAGu NKWD, inżynier-mechanik.
Oprac. JM
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!