Żanna Niemcowa, córka rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa (b. wicepremier FR) i współzałożycielka fundacji jego imienia, w rozmowie z dziennikarką Ekateriną Gardzejewą podzieliła się szczegółami swojej znajomości i relacji z Pablo Gonzalezem, który okazał się rosyjskim szpiegiem Pawłem Rubcowem.
Przypomnijmy, że Gonzalez udawał hiszpańskiego dziennikarza i śledził rosyjską opozycję w Europie. W 2022 r. został aresztowany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa, a w 2024 r. w ramach wymiany więźniów wrócił do Rosji.
Pablo Gonzalez (prawdziwe nazwisko – Paweł Rubcow) urodził się w ZSRR. Jego matka, María Elena Gonzalez, pochodziła z hiszpańskiej rodziny ewakuowanej z Hiszpanii podczas wojny domowej w latach trzydziestych XX wieku. Maria Elena wyszła za mąż za radzieckiego naukowca, ale po rozwodzie wróciła do Hiszpanii ze swoim dziewięcioletnim synem, gdzie otrzymał imię Pablo.
W 2003 roku Gonzalez otrzymał rosyjski paszport, ale w kręgach opozycji w Europie był znany jako Hiszpan, który studiował język rosyjski na Uniwersytecie w Barcelonie i pracował jako korespondent wojskowy baskijskiej gazety Gara. Często odwiedzał gorące punkty przestrzeni poradzieckiej, m.in. Donbas, Osetię Południową, Krym i Naddniestrze.
Żanna Niemcow to córka niegdyś wpływowego rosyjskiego polityka, wicepremiera i ministra za czasów Borysa Jelcyna, a później działacza opozycji demokratycznej. Gonzaleza poznała rok po śmierci ojca w 2016 r. na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Miał akredytację dziennikarską i poprosił ją o wywiad dla baskijskiej gazety. Początkowo odmówiła, uznając to za bezsensowne, ale później, za radą kolegi, zgodziła się.
Następnie Gonzalez zaczął regularnie uczestniczyć w wydarzeniach Fundacji Niemcowa w różnych krajach UE. Fundacja nie opłacała jego wyjazdów, ale w 2018 i 2019 roku zaprosiła go jako wykładowcę w szkole dziennikarskiej, gdyż Gonzalez miał opinię doświadczonego dziennikarza.
W latach 2017–2019 Niemcowa i Gonzalez byli w związku. Kobieta twierdzi teraz, że nie byli bardzo blisko. Niemcowa zaprzecza, jakoby szpieg uzyskał dostęp do jej danych osobowych, choć przyznała, że kiedyś dała mu swój stary laptop, gdy jego rzekomo się zepsuł. Był to laptop jej ojca, ale według Niemcowej nie było w nim nic ważnego.
Podejrzenia co do Gonzaleza pojawiły się, gdy mieszkająca w Hiszpanii przyjaciółka Żanny powiedziała: „Pablo, przestań kłamać, nie jesteś Baskiem, jesteś czystej krwi Rosjaninem”. Niemcowa zauważyła również, że mimo rzekomo niewielkiej pensji w baskijskiej gazecie często podróżuje po Europie. Ponadto otwarcie popierał poglądy antyamerykańskie i ideę „świata wielobiegunowego”.
Pod koniec związku Niemcowa podzieliła się swoimi podejrzeniami z innymi, ale wielu jej nie uwierzyło. Ona sama też nie była do końca pewna.
28 lutego 2022 r. Gonzalez został zatrzymany w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą pod zarzutem szpiegostwa. Polscy śledczy pokazali Niemcowej jego raporty, w których pisał także o niej. Choć w dokumentach nie było nic negatywnego, sama sytuacja ją zaskoczyła. Po przesłuchaniu Niemcowa stała się źródłem informacji dla śledztwa w sprawie Gonzaleza, działała jednak anonimowo, gdyż podpisała w Polsce umowę o zachowaniu poufności.
To Niemcowa zaproponowała wymianę Gonzaleza na Władimira Kara-Murzę, współpracownika jej ojca, skazanego w Rosji na 25 lat więzienia za zdradę stanu.
Według Niemcowej przekazała ten pomysł swojemu polskiemu prawnikowi, który z kolei przekazał go polskim władzom, które z kolei przekazały go Stanom Zjednoczonym. W sierpniu 2024 r. doszło do wymiany i Rubcow vel Gonzalez wrócił do Rosji.
Na zarzut, że jej fundacja i szkoła dziennikarska stała się dla Gonzaleza „punktem wejścia” w kręgi rosyjskiej opozycji, Niemcowa odpowiedziała, że identyfikowaniem szpiegów powinny zajmować się służby specjalne, a nie ona. Jeśli chodzi o ich związek, wciąż uważa, że był on autentyczny i niezwiązany z jego pracą jako agenta.
Przypomnijmy, zatrzymanie Rubcowa w 2022 roku zostało uznane przez Komisję Europejską za przejaw upadku praworządności w Polsce pod rządami PiS!
Gonzalez vel Robcow był jednym z więźniów, którego objęła największa wymiana od czasów zakończenia zimnej wojny między Rosją a Zachodem.
ba za nashaniva.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!