Na Białoruś zjechali liderzy krajów byłego ZSRR. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował rozwiązanie Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej i poszerzenie Unii Celnej. Da się do niej namówić prezydent Ukrainy?
Do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej należy pięć krajów Wspólnoty Niepodległych Państw: Rosja Kazachstan, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan.
Nazarbajew uważa, że należy z tego tworu zrezygnować i proponuje pozszerzenie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu o państwa, które są tym według niego zainteresowane: Turcję i Syrię.
Cytowany przez Interfax prezydent Rosji Władimir Putin nie protestował przeciwko idei Nursułtana Nazarbajewa. A przemawiając w Mińsku dodał, że również Indie chcą podpisać umowę o strefie wolnego handlu z państwami członkowskimi Unii Celnej.
W spotkaniu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej mają wziąć udział najpierw prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Jednym z tematów rozmów ma być planowane przyłączenie Kirgistanu i Armenii do Unii Celnej. Jak się oczekuje, później do rozmów trójki prezydentów dołączą przywódcy Tadżykistanu oraz Ukrainy i Armenii.
Szczególnie interesująca jest obecność w Mińsku prezydenta Wiktora Janukowycza. Ukraina za miesiąc zamierza podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Obserwatorzy nie wykluczają, że Rosja spróbuje przekonać ukraińskich polityków do wycofania się z planów bliższej integracji z UE.
__________________
Eurazajatycka Unia Gospodarcza, której rozwiązania chce, jak się wydaje, już nie tylko Nursułtan Nazarbajew, ale również jej główny architekt – Władimir Putin, została powołana w 2000 roku w Biszkeku. W zamyśle strony rosyjskiej wspólnota miała stać się lokomotywą współpracy w obszarze WNP i jej „twardym jądrem”, a głównym celem miało być stworzenie wspólnej przestrzeni ekonomicznej na obszarze postsowieckim.
Organizacja, wzorowana na Unii Europejskiej, ma osobowość prawną i została zarejestrowana w ONZ (w 2003 roku otrzymała status obserwatora przy Zgromadzeniu Ogólnym ONZ).
W sierpniu 2006, podczas spotkania prezydentów państw członkowskich EaWG oraz premiera Ukrainy ustalono główne kierunki działań wspólnoty i postanowiono, że będzie mieć znaczenie nie tylko gospodarcze, ale również polityczne.
Wszystkie państwa członkowskie jednomyślnie poparły projekt budowy wspólnego rynku energetycznego. Postanowiono również o założeniu Unii Celnej, początkowo jedynie w ramach Białorusi, Kazachstanu i Rosji, która później rozszerzyłaby się na inne kraje wspólnoty. Rosja wysunęła też koncepcję powołania Euroazjatyckiego Konsorcjum Wodno-Energetycznego ds. zaopatrzenia państw Azji Środkowej w wodę.
Nadrzędnym organem EaWG ustanowiono Radę Międzypaństwową – jej posiedzenia odbywają się raz do roku. Sekretariaty wspólnoty znajdują się w dwóch miastach: w Moskwie i Astanie. W Mińsku powołano Sąd Wspólnoty, który ma rozstrzygać spory między krajami członkowskimi.
Rozważano również podjęcie współpracy między z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, która jest organizacją wojskową na obszarze b. ZSRS.
Kresy24.pl/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!