Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) ogłosiła warunki przystąpienia przez Ukrainę do Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP). Według prognoz nastąpi to za kilka lat. Poinformował o tym Jehor Czerniew, przewodniczący Stałej Delegacji Rady Najwyższej Ukrainy do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO po rozmowie z zastępcą sekretarza generalnego NATO Mirceą Geoanem.
„Ukraina będzie w NATO. I już w ciągu najbliższych kilku lat może otrzymać MAP – Plan Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ale zanim to nastąpi, musimy przeprowadzić szereg reform przewidzianych w rocznych programach krajowych” – podkreślił Czerniew.
Według niego reformy, które Ukraina powinna przeprowadzić w celu uzyskania MAP, obejmują aspekty polityczne, gospodarcze, obronne, surowcowe, bezpieczeństwa i prawne.
„Przede wszystkim jest to oczywiście reforma SBU, wprowadzenie kontroli parlamentarnej nad sektorem bezpieczeństwa i obrony oraz nowa ustawa o tajemnicy państwowej” – powiedział.
„Oczywiście ze względów politycznych nasi zachodni partnerzy nie deklarują wprost, że przygotowują się do przyjęcia Ukrainy do NATO. Jednak przekazanie MAP automatycznie oznacza, że kraj staje się kandydatem i po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych reform przystępuje do Sojuszu. Dlatego nie należy słuchać prorosyjskich propagandzistów i domorosłych „wszystkowiedzących”, którzy twierdzą, że nikt na nas nigdzie nie czeka, ale pracować nad reformami. Los naszego wejścia do NATO jest tylko w naszych rękach” – podkreślił Czerniew.
Przypomnijmy, 8 października br. prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem powiedział, że Ukraina potrzebuje Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO.
31 października 2019 r. zastępca sekretarza generalnego NATO ds. politycznych i polityki bezpieczeństwa Bettina Cadenbach powiedziała, że Sojusz nie chce spekulować na temat terminu otrzymania MAP przez Ukrainę.
Z kolei 25 października 2019 roku wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kuleba powiedział, że wniosek Ukrainy o MAP z 2008 r. do NATO jest nadal ważny, więc nie ma potrzeby składania nowego.
Opr. TB, https://www.facebook.com/cherneve
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!