Poznaliśmy laureatów Nagrody „Semper Fidelis”, ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej Hotelu Belotto w Warszawie. Tegorocznę edycję objął patronatem honorowym Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Jednym z patronów medialnych jest portal Kresy24.pl.
Laureatami Seper Fidelis 2022 zostali Alwida Bajor, polska dziennikarka, publicystka, tłumaczka i reżyserka radiowa działająca na Litwie; harcmistrz Jarosław Górecki z Hufca ZHP Zgierz im. Wojska Polskiego, wieloletni komendantem letnich obozów harcerskich na Wołyniu. Obecnie pełni rolę społecznego dyrektora Centrum Dialogu w Kostiuchnówce na Ukrainie; Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć, dzięki którym Lubaczów i okolice stały się centrum kultury kresowej; Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, którego celem jest upamiętnianie polskich obywateli zamordowanych przez niemieckich okupantów i ich litewskich kolaborantów w latach 1941-1944. Nagrodę post mortem przyznano Mirosławowi Rowickiemu, zmarłemu w 2020 roku założycielowi i redaktorowi naczelnemu „Kuriera Galicyjskiego”, działaczowi polskiej mniejszości na Ukrainie i orędownikowi współpracy polsko-ukraińskiej.
Wyróżnienie przyznano prof. Włodzimierzowi Boleckiemu. Profesor Bolecki jest jest autorem prac o twórczości m.in. Józefa Mackiewicza, Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Czesława Miłosza czy Brunona Schulza. Specjalizuje się w zagadnieniach poetyki i historii literatury XX wieku.
Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku ustanowił Nagrodę „Semper Fidelis” – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które w szczególnie aktywny sposób dbają o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny. Co roku Kapituła Nagrody przyznaje pięć nagród, z których jedna może zostać nadana post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Pamiątkową statuetkę i dyplom otrzymują corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN, i które swoją działalność koncentrują na upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami. Nagroda ma także walor edukacyjny. Chodzi o rozpowszechnienie wiedzy o wielowiekowej obecności Polaków i polskiej kultury na Kresach Wschodnich. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.
Więcej na temat tegorocznych nagród tutaj:
Film z uroczystości:
Oprac. MaH, ipn.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!