Z powodu sytuacji epidemicznej w ubiegłym roku nie odbyła się uroczysta gala z udziałem laureatów II edycji. Na konferencji prasowej zostały zaprezentowane jedynie ich sylwetki. Podczas tegorocznej uroczystości statuetki z rąk prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i jego zastępcy dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odebrali nagrodzeni w dwóch edycjach – w 2020 i 2021 roku.
– Wspominamy dziś rubieże Rzeczypospolitej, ziemie, które przywołują cierpienie i mówią o życiu wielu pokoleń Polaków. Życiu na ziemi, którą uprawiali, ale też ziemi, w którą wsiąkła polska krew – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas gali. – Jesteście bardzo ważnym ogniwem w polskiej sztafecie narodowej pamięci. To dzięki Waszej codziennej działalności serce Polski bije do dziś we Lwowie, Grodnie, Żytomierzu i wielu innych miejscach – podkreślił prezes IPN, zwracając się do uhonorowanych Nagrodą „Semper Fidelis.
List od premiera Mateusza Morawieckiego, honorowego patrona tegorocznej edycji nagrody, odczytał minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Kresy to źródło naszej tradycji i tożsamości. Wszyscy, którzy poświęcają się przywracaniu pamięci o ich historii (…) zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych oraz przyszłych pokoleń Polaków” – napisał premier. Do uczestników uroczystości list skierowała także Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
– Ten piękny anioł z tarczą i mieczem to jest wyzwanie do dalszej pracy, to taki szczególny asumpt do mobilizacji wielkiej i dalszych wysiłków. Bo ten anioł symbolizuje nasze trzy wielkie zasady, którym wiernie służymy: Bóg, Honor, Ojczyzna. Nagroda „Semper Fidelis” to także wymierny znak dla młodych ludzi współpracujących z nami, że warto iść tą drogą. Bo Ojczyzna, która nie udziela urlopów, potrafi także w szczególny sposób wyróżnić tych, którzy wiernie jej służą – powiedziała w imieniu nagrodzonych Danuta Skalska.
Honorowymi gośćmi gali byli Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz sędzia Bogusław Nizieński, żołnierz podziemia niepodległościowego, kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego.
W uroczystości wzięli udział m.in. Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Litwy Eduardas Borisovas, doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.
Uroczystość uświetnił występ kwartetu smyczkowego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Oto lista laureatów:
Laureaci II edycji (2020)
W kategorii indywidualnej:
ks. Roman Twaróg, sprawujący obecnie opiekę duszpasterską przy katedrze w Kamieńcu Podolskim
ks. bp. Jan Purwiński
Waldemar Szełkowski, nauczyciel historii w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie
W kategorii zbiorowej zostało wyróżnione małżeństwo dziennikarzy z Grodna:
Iness Todryk-Pisalnik oraz Andrzej Pisalnik
Pośmiertnie została nagrodzona polska slawistka, literaturoznawca i historyk żydowskiego pochodzenia, wykładowca języka i historii Polski na Uniwersytecie w Drohobyczu:
Dora Kacnelson
Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymał pochodzący z Kresów, a obecnie mieszkający we Wrocławiu poeta, prozaik, dramaturg i krytyk literacki:
Stanisław Srokowski
Laureaci III edycji (2021)
W kategorii indywidualnej:
ks. Jan Buras, wikariusz generalny diecezji łuckiej i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, twórca Centrum Integracji społecznej i religijnej w Zamłyniu na Ukrainie
ks. Adam Przywuski, Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Latyczowie na Ukrainie
Elżbieta Rusinko, nauczycielka historii i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy, prezes jarosławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Danuta Skalska, założycielka oraz prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian
W kategorii zbiorowej został wyróżniony:
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą
Wyróżnienie Prezesa IPN otrzymali założyciele wydawnictwa LTW
Maria i Marek Jastrzębscy.
Ipn.gov.pl
fot. Mikołaj Bujak, ipn.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!