Dziś przypada 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego, króla, od którego panowania rozpoczyna się potęga Rzeczypospolitej. Będzie trwać kilka wieków i która nie pozwoli zginąć narodowi polskiemu nawet wtedy, gdy utraci on swoje państwo. Za rządów Kazimierza Wielkiego do Królestwa Polskiego przyłączono Ruś Czerwoną ze Lwowem.
„W rocznicowej książce o sprawiedliwym, odważnym i gospodarnym władcy opowiadają dwaj wybitni autorzy. Prof. Krzysztof Ożóg, naukowiec i badacz o olbrzymiej wiedzy, prowadzi nas przez te czasy świetnym piórem, a mistrz Adam Bujak swoim artystycznym obiektywem pięknie pokazuje to, co zostało do dziś z epoki Kazimierza Wielkiego. A zostało niemało! Na dodatek ostatnimi laty bardzo wiele zamków, kościołów i murów obronnych wspaniale odrestaurowano, co można podziwiać także na kartach „Narodzin potęgi”.” – czytamy w opisie książki „Narodziny potęgi” wydanej z okazji 650. rocznicy śmierci Kazimierza Wielkiego
Jak podkreślają wydawca (Biały Kruk) i autorzy, ostatnie kilkanaście lat w III RP cechowało się umniejszaniem polskiej historii, nawet jej deprecjonowaniem, czy skracaniem, a opowiadanie o średniowieczu – które przyniosło światu m.in. uniwersytety – zostało przez wielu „postępowych” naukowców i publicystów uznane za propagowanie wstecznictwa. „Tymczasem dorobek wieków średnich jest olbrzymi, czego dowodem jest również polska historia. Kazimierz III, nazwany potem Wielkim, faktycznie zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Trzeba jednak pamiętać o wielu innych jego dokonaniach. Był bowiem także wielkim prawodawcą, z którego dorobku korzysta się do dziś! Budował nie tylko warownie i zamki, ale lokował dziesiątki nowych miast, fundował dziesiątki kościołów. Kronikarze pisali, że umiłował pokój, a jednak nie lękał się nieprzyjaciół i prowadził też zwycięskie wojny. Zreformował skarb koronny, rozsądnymi decyzjami i polityczną roztropnością doprowadził do prawdziwego rozkwitu gospodarki. Prawie podwoił obszar państwa” – piszą i przypominają słowa Jana Długosza o Kazimierzu Wielkim:
„Pałał gorącą chęcią powiększenia i uświetnienia swego Królestwa Polskiego”
Krzysztof Ożóg, Adam Bujak, Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego, Wydawnictwo Biały Kruk, 2020
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!