Ukraińscy przedsiębiorcy we wszystkich sektorach gospodarki przewidują dalszy wzrost cen własnych produktów i usług na tle rosnących cen surowców, materiałów i towarów od dostawców. Poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy na podstawie wyników comiesięcznego wskaźnika oczekiwań dotyczących działalności gospodarczej.
Analitycy zwracają uwagę na to, że w grudniu przedsiębiorcy ponownie pogorszyli oceny kondycji ekonomicznej swoich przedsiębiorstw. Szybki wzrost cen energii, niedobór surowców, wzrost kosztów produkcji, wzrost zagrożenia konfliktem zbrojnym, pogorszenie się globalnej sytuacji epidemicznej spowodowały obniżenie ocen przedsiębiorstw we wszystkich branżach biorących udział w comiesięcznych badaniach.
Według NBU, pogorszyły się nastroje przedsiębiorców dotyczące zatrudnienia: wprawdzie respondenci reprezentujący sektor handlowy deklarują wzrost liczby zatrudnionych, jednak odmiennego zdania są przedsiębiorcy z branż przemysłowych, budowlanych i usługowych.
Jeśli chodzi o ocenę wyników działalności i perspektyw rozwoju, przedsiębiorstwa przemysłowe po raz pierwszy od siedmiu miesięcy wydały oceny pesymistyczne. Respondenci oczekują zmniejszenia wolumenu nowych zamówień eksportowych oraz wolumenu bieżących przedsięwzięć. Jednocześnie utrzymują pozytywne oceny dotyczące wielkości wytwarzanych produktów oraz wielkości nowych zamówień na produkty.
Pogorszyły się również oczekiwania przedsiębiorstw handlowych, które oczekiwały wzrostu zapasów towarów przeznaczonych do sprzedaży oraz wolumenu zakupów towarów przeznaczonych do sprzedaży na poziomie z poprzedniego miesiąca. Respondenci z tego sektora są zdeterminowani, aby nadal obniżać swoje marże handlowe. Pomimo sezonowego wzrostu popytu, respondenci zachowali optymistyczne oczekiwania co do wielkości obrotu towarowego.
Drugi miesiąc z rzędu przedsiębiorstwa usługowe spodziewają się pogorszenia wyników ekonomicznych. Respondenci przewidują spadek wolumenu nowych zamówień i nie spodziewają się zmiany wolumenu świadczonych usług. Jednocześnie są dostrojone do zwiększenia wolumenu realizowanych usług.
Najbardziej pesymistycznie oceniają swoje wyniki firmy budowlane ze względu na sezonowy spadek aktywności gospodarczej oraz spadek popytu inwestycyjnego. Respondenci oczekują spadku wolumenu nowych zamówień i w efekcie spadku wolumenu zakupów surowców i materiałów eksploatacyjnych. Jednocześnie utrzymują się optymistyczne oceny dotyczące wielkości wykonywanych prac budowlanych oraz zamówień na usługi wykonawców.
Miesięczny Wskaźnik Oczekiwań Aktywności Biznesowej to narzędzie do szybkiej oceny i śledzenia trendów rozwoju gospodarczego. Indeks obliczany jest na podstawie badań ukraińskich przedsiębiorstw w poszczególnych sektorach gospodarki.
Narodowy Bank Ukrainy, biorąc pod uwagę wskaźniki z pierwszego półrocza ubiegłego roku, wysokie ceny energii, a także pogorszenie się sytuacji epidemicznej, obniżył prognozę wzrostu gospodarczego z 3,8% do 3,1% w 2021 roku.
NBU zrewidował też swoją prognozę wzrostu PKB w 2022 r. z 4% do 3,8%. W 2023 roku gospodarka wzrośnie do 4%.
Opr. TB, https://bank.gov.ua/
fot. Gam-Ol/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!