Białoruski reżim skierował ostrze represji w stronę szkół językowych uczących polskiego. O likwidacji szkoły języków obcych „AKC Most” z Brześcia poinformował niezależny białoruski portal Pozirk.
O tym, że zajęcia się nie odbędą, uczniowie i ich rodzice zostali poinformowani na czacie grupowym. Szkoła nie wyjaśnia powodów.
Jak dowiedział się Pozirk, 13 listopada biuro szkoły zostało zaplombowane. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych szkoły brak informacji o zaprzestaniu działalności.
„AKC Most” została zarejestrowana w 2006 roku. Na stronie internetowej szkoły czytamy, że jest to „pierwsze komercyjne centrum profesjonalnej nauki języka polskiego w regionie”.
Oprócz języka polskiego, szkoła uczy języka angielskiego, prowadzi zajęcia z psychologii i przygotowuje uczniów do egzaminów końcowych (matury) i wstępnych na uniwersytety.
Szkoła może się pochwalić ponad 18 tysiącami słuchaczy, a placówka jest „największym centrum nauki języków obcych w Brześciu i obwodzie brzeskim”.
Reżim na Białorusi zamknął już około dziesięciu prywatnych szkół językowych, w których wykładany był język polski.
Ich szefowie są zobowiązani do dostarczenia służbom wykazu nauczycieli i uczniów, a to grozi represjami. Szczególnie zagrożeni są posiadacze „Karty Polaka”, dokumentu potwierdzającego polskie pochodzenie.
Na fali represji po wyborach prezydenckich w 2020 roku, prześladowania dotknęły nauczycieli polskich szkół. Wielu dyrektorów i nauczycieli musiało wyjechać z kraju.
Od 2022 roku dwie szkoły z polskim językiem wykładowym w Grodnie i Wołkowysku, zbudowane za pieniądze polskiego podatnika zostały całkowicie zrusyfikowane.
Zamknięto również jedną z najstarszych i największych szkół prywatnych w Grodnie stowarzyszenia „Polska Macierz Szkolna”, która przez prawie 30 lat przygotowywała setki dzieci do przyjazdu do Polski.
ba na podst. pozirk.online
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!