W cerkwi św. Borysa i Gleba w Grodnie, najstarszej świątyni na Białorusi zakończono naprawę drewnianej ściany. Teraz Kołożskaja cerkiew jest cieplejsza, odporna na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne, a nowy kolor ścian bardziej harmonizuje z kamiennymi murami.
Prace nad naprawą muru, trwające od jesieni ubiegłego roku zostały zakończone, pracownicy usunęli rusztowanie. Teraz turyści i parafianie mogą zobaczyć odnowioną fasadę starej świątyni. Główną innowacją odnowionej ściany jest jej forma. Wcześniej była to zwyczajna płaska ściana, wybita ze zwykłych desek. Nowe drewniane poszycie jest gładkie i przyjemne w dotyku.
Jak przypomina Biełsat, o konieczności remontu cerkwi mówiono od dawna, ale mimo fatalnego stanu obiektu nie śpieszono się z rozpoczęciem prac. Dopiero dogłębne i szczegółowe badania oraz dwie konferencje naukowe z udziałem zagranicznych specjalistów doprowadziły do zatwierdzenia ostatecznego projektu i harmonogramu prac. Kosztowały one 200 tys. rubli (prawie 400 tys. zł), a wydatki pokryto z tzw. funduszu prezydenckiego.
Cerkiew św. Borysa i Gleba, zwana Kołożską jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Grodna. Została zbudowana w XII w. jako świątynia warowna na nadniemeńskiej skarpie obok dawnego grodu.
Jej nazwa pochodzi od Kołoży, przedmieścia rosyjskiego miasta Psków, z którego jeńcy pojmani przez Witolda zostali osadzeni w pobliżu tej cerkwi. Budowla wiele razy stawała w płomieniach, była rujnowana, plądrowana a potem odbudowywana. W roku 1853, po osunięciu się skarpy do Niemna, południowa jej część też runęła do rzeki, ale resztę udało się uratować.
Na dzień dzisiejszy pozostały dwie oryginalne ściany z XII w, dwie apsydy, a także elewacje z tego samego okresu, z krzyżami z majolikowych płytek. Wewnątrz zachowały się wmurowane w ściany gliniane garnki – głośniki, poprawiające akustykę w świątyni. Obok niej znajdują się fundamenty dawnego klasztoru bazylianów. Cerkiew Kołożska przez kilka wieków należała do tego unickiego zespołu architektonicznego. Po II wojnie światowej zamieniono ją w muzeum, w 1990 roku zwrócono cerkwi prawosławnej i znowu jest czynna.
Kresy24.pl/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!