Ministerstwo Obrony Rosji rozmieściło najnowsze elektroniczne kompleksy bojowe „Samarkanda” w strategicznych obszarach kraju, w tym w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi. Taką informację publikuje portal vedomosti.ru, powołując się na dane urzędu zamówień publicznych FR.
Urząd ogłosił przetarg na zakup usług na udoskonalenie, instalację i podłączenie komponentów kompleksów do systemu danych Ministerstwa Obrony.
Zgodnie z dokumentacją przetargową Ministerstwo Obrony uruchomiło 16 kompleksów samaryjskich w 13 jednostkach wojskowych w obwodach Archangielskim, Kaliningradzkim, Moskiewskim, Murmańskim, Niżnowogrodzkim, w krajach krasnodarskim i primorskim, Żorazydowskim Regionie Autonomicznym i na Białorusi. Kompleksy są rozmieszczone w obiektach Marynarki Wojennej.
Instalacja kompleksów Samarkanda powinna zakończyć się 10 listopada przyszłego roku, podaje portal vedomosti.ru, który dotarł do ogłoszenia o aukcji.
Cena wywoławcza kontraktu wynosi 61 milionów rubli, a źródłem finansowania jest budżet federalny. Aukcja odbędzie się 16 listopada.
Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Ministerstwa Obrony, w zeszłym roku najnowsze systemy Svet i Samarkanda rozpoczęły służbę w walce elektronicznej Floty Północnej. Rosyjskie wojsko nigdy dotąd oficjalnie nie ujawniało celu tych kompleksów ani jego charakterystyki.
Wiodącym przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją broni elektronicznej w Rosji jest koncern 'Radioelektronnyje technologii”, donosi Kommersant. Według gazety jego udział w rynku wynosi 60 proc.
Przypomnijmy, że na Białorusi istnieją dwa ważne obiekty – oczy i uszy rosyjskiego wojska; 43. Centrum Łączności Floty Wojennej w Wilejce w obwodzie mińskim, które od 1964 roku wspiera łączność sztabu floty z rosyjskimi podwodnymi okrętami atomowymi na całym świecie. Druga baza to stacja radiolokacyjna typu „Wołga” w Hancewiczach koło Baranowicz w obwodzie brzeskim, czyli część systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym. Jest skierowana w kierunku zachodnim, „widzi” w zasięgu 4,8 tys. km.
Systemy walki elektronicznej pozwalają na skuteczne przeciwstawienie się nowym zagrożeniom wynikającym z uwarunkowań obecnego pola walki. Stanowią osłonę przed cyberatakami, są ochroną elektroniczną dla własnych pododdziałów, służą do wykrywania i pozyskiwania danych o aktywności przeciwnika w całym spektrum widma elektromagnetycznego oraz zakłócanie jego systemów elektronicznych.
Kresy24.pl/vedomosti.ru/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!