Nagroda „Semper Fidelis” to honorowe wyróżnienie Instytutu Pamięci Narodowej, które otrzymują corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN. Kapituła w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN. W grudniu 2023 roku Instytut Pamięci Narodowej po raz piąty przyzna Nagrody „Semper Fidelis”. Patronem medialnym tegorocznej uroczystości został portal Kresy24.pl.
Nagroda ma także walor edukacyjny. Pomoże w rozpowszechnianiu wiedzy na temat tego, co Polska straciła po 1945 r. A straciła wiele. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.
Jak informuje IPN:
„Uhonorowanie tych, którzy poświęcają swe życie ratowaniu polskich śladów i pielęgnowaniu pamięci o historii Kresów Wschodnich jest naszym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za ich trud i wierność ideałom Rzeczypospolitej. «Semper Fidelis» – zawsze wierny. Ta łacińska dewiza widniała na wstędze przedwojennego herbu Lwowa, który został zatwierdzony przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
W 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał Nagrodę «Semper Fidelis». W tym roku Instytut Pamięci Narodowej przyzna Nagrody «Semper Fidelis» już po raz piąty. Wyróżnienie to otrzymują osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.
Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, której przewodniczącym jest Prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy. Jedna z przyznawanych nagród może zostać nadana pośmiertnie. W czasie uroczystości wręczenia nagród laureat otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz dyplom.
Wśród laureatów nagrody znajdują się działacze społeczni, badacze i ludzie kultury zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej. Nagradzamy organizacje i osoby pielęgnujące i promujące historię i kulturę kresów w kraju, jak i te działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie. Rokrocznie Kapituła przyznać może do pięciu nagród w tym jedną pośmiertną”.
Laureaci Nagrody „Semper Fidelis” w latach 2019–2022:
- Stefan Adamski (2019)
- Alwida Antonina Bajor (2022)
- Włodzimierz Bolecki – wyróżnienie (2022)
- Jan Buras (2021)
- prof. Roman Dzwonkowski (2019)
- Jarosław Górecki (2022)
- Wiesław Helak – wyróżnienie (2019)
- Maria i Marek Jastrzębscy – wyróżnienie (2021)
- Dora Kacnelson – nagroda post mortem (2020)
- Wiesław Kapel (2022)
- Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik (2020)
- Adam Przywuski (2021)
- bp Jan Purwiński (2020)
- Mirosław Rowicki – nagroda post mortem (2022)
- Elżbieta Rusinko (2021)
- Weronika Sebastianowicz (2019)
- Danuta Skalska (2021)
- Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (2021)
- Stanisław Srokowski – wyróżnienie (2020)
- Stowarzyszenie Rodzina Ponarska (2022)
- Waldemar Szełkowski (2020)
- Roman Twaróg (2020)
- „Wołanie z Wołynia” – pismo religijno-społeczne (2019)
- Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie (2019)
Uroczysta gala wręczenia nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis” – Warszawa, 15 grudnia 2023 r. godz. 12:00, Zamek Królewski w Warszawie.
RES na podst. IPN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!