Parlament Europejski wyróżnił prestiżową Nagrodą Sacharowa za Wolność Myśli (tak brzmi pełna nazwa) ukraińskiego reżysera więzionego w łagrze przez Rosję.
– Przez swoją odwagę i determinację, ryzykowanie życiem reżyser Ołeh Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji, a także w innych krajach świata – uzasadnił przewodniczący PE Antonio Tajani. Dodał, że poprzez przyznanie nagrody Parlaement Europejski wyraża „solidarność z nim i jego sprawą”.
Przypomnijmy, że Sencow niedawno został zmuszony do zakończenia 144-dniowego protestu głodowego. Domagał się on uwolnienia kilkudziesięciu obywateli Ukrainy więzionych z powodów politycznych na terytorium Rosji i okupowanego Krymu.
Sencow jest jednym z kilkudziesięciu Ukraińców bądź Tatarów przetrzymywanych pod sfingowanymi zarzutami w rosyjskich aresztach lub koloniach karnych. Najczęściej, jak Sencow, zostali oni ujęci na okupowanym Krymie. Dodajmy, że w Rosji jest także duża liczba więźniów politycznych – etnicznych Rosjan, z przywódcą opozycji Aleksiejem Nawalnym na czele czy działaczami zasłużonej organizacji Memoriał.
Rosyjskie MSZ ustami rzeczniczki Marii Zacharowej określiło decyzję PE jako „absolutnie polityczną”.
Radio Swoboda rozmawiała z matką Ołeha Sencowa, Ludmyłą Sencową, która rozpłakała się ze wzruszenia na wieść o nagrodzie dla więzionego syna. Dodała jednak, że jej jedynym marzeniem jest, by syn wrócił do domu.
Patronem nagrody jest legendarny rosyjski fizyk i dysydent z czasów ZSRS Andriej Sacharow, bojownik o prawdę, prawa człowieka i rozbrojenie atomowe. Represjonowany była na różne sposoby, po sprzeciwie wobec agresji ZSRS na Afganistan został zesłany do miasta Gorki (dziś Niżny Nowogród), gdzie w spartańskich warunkach spędził 6 lat, został wypuszczony po nastaniu pieriestrojki. Nagroda została ustawiona w 1988 roku. Pierwszym laureatem był Nelson Mandela. W zeszłym roku nagrodę dostała opozycja demokratyczna w Wenezueli.
Wysokość nagrody to 50 tys. euro.
Dziś promowaliśmy piątkowy pokaz filmu dokumentalnego „PROCES: FEDERACJA ROSYJSKA VS OLEG SENCOW” prezentowanym na odbywającym się na Ukraina! 3. Festiwalu Filmowym.
Oprac. MaH, rferl.org
fot. CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!