W dniu 14 czerwca 2022 roku w Domu Polonii w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Grażyny Langowskiej nauczycielom i wychowawcom, szczególnie zaangażowanym w swoją pracę oraz krzewienie wartości patriotycznych.
Grażyna Langowska (1946–2009) to wybitna nauczycielka i kurator oświaty w Olsztynie, działaczka NSZZ „Solidarność” i poseł na Sejm RP X oraz III kadencji (Komitet Obywatelski „Solidarność”, Porozumienie Centrum, Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów). Nagrodę jej imienia, ustanowiono z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i w tym roku przyznawana jest po raz drugi, w kategoriach:
- dla nauczyciela, wychowawcy, działającego w epoce „Solidarności” – fundator: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej;
- dla nauczyciela szkoły polonijnej – fundator: Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska”;
- dla nauczyciela, wychowawcy, instruktora, opiekuna za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu – fundator: Instytut Pamięci Narodowej.
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, minister Jan Dziedziczak wręczyli nagrodę i kwiaty w kategorii „dla nauczyciela szkoły polonijnej” Wierze Szerszniowej, nauczycielce historii i dyrektor Liceum nr 10 im św. Marii Magdaleny we Lwowie. Warto dodać, iż szkoła ta jest najstarszą polską placówką oświatową we Lwowie działającą bez przerwy od 200 lat.
Jak stwierdziła dyrektor Wiera Szerszniowa:
„W szkole na każdym poziomie odbywa się nauka w języku polskim historii, geografii, języka polskiego. To daje możliwość, by przekazać wiedzę, ale oprócz tego wychowywać. Obchodzimy tradycje narodowe, pamiętamy o Polakach związanych ze Lwowem, o zabytkach związanych z polskością. Chcemy, by nasze dzieci potrafiły opowiedzieć o tych miejscach gościom odwiedzającym Lwów”.
Minister Jan Dziedziczak ustosunkowując się do wyboru osoby do nagrody Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” powiedział, że to:
„[…] hołd dla wszystkich, którzy szerzą polską kulturę na Kresach Wschodnich. Dzięki takim osobom jak nasza laureatka istnieje polskie szkolnictwo, harcerstwo, duszpasterstwo”.
RES
[na podstawie m.in.: http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7986]
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!