Sytuacja na rynku walutowym została chwilowo opanowana. Decyzją Rady Ministrów na Białorusi od czwartku przestaje obowiązywać podatek na zakup waluty obcej. Na razie dotyczy to tylko transakcji dokonywanych na giełdzie. Ale eksperci ekonomiczni nie mają dobrych wiadomości dla społeczeństwa.
Od dziś, 8 stycznia przestaje obowiązywać podatek na zakup waluty, na razie tylko na transakcje giełdowe. Oczekuje się, że podobnie stanie się z 10 procentową prowizją przy zakupie waluty w kantorach.
Przypomnijmy, 20 grudnia na Białorusi zaczął obowiązywać 30 procentowy podatek na sprzedaż waluty. 30 grudnia został zmniejszony do 20 procent, a 6 stycznia – do 10. Celem wprowadzenia podatku było – jak tłumaczyły władze – ustabilizowanie emocji wśród społeczeństwa, które masowo rzuciło się na kantory. Paniczna reakcja białoruskiego społeczeństwa wynikała z gwałtownego spadku kursu rubla rosyjskiego. Dewaluacja białoruskiego rubla spowodowana była spadkiem konkurencyjności białoruskich towarów w Rosji i masowe kupowanie waluty przez Białorusinów udających się do Rosji a zakupy.
Na dzień dzisiejszy emocje zostały opanowane. 5 stycznia Rada Ministrów poinformowała o obniżeniu stawki podatku od transakcji giełdowych przy zakupie waluty obcej. Wkrótce potem, Narodowy Bank poinformował o planach wycofania się z podatku na zakup waluty przez ludność. Na razie na stronie NBB nie ma jeszcze żadnych informacji o anulowaniu prowizji.
Tymczasem prognozy ekspertów nie są zbyt optymistyczne – pisze Uladzimir Głod na portalu radia Svaboda, załamanie się białoruskiego rubla jest nieuniknione.
Ile będzie kosztował dolar 19 grudnia 2015 roku? Na pytanie Svabody odpowiadają znani białoruscy ekonomiści.
Oto ich przewidywania:
17500 byr. – prognozuje były prezes Narodowego Banku Stanisław Bogdanowicz,
20 150 byr – ekspert „Klubu liberalnego” Anton Boltoczko,
20 700 – dyrektor Centrum Mizesa Jarosław Romańczuk,
21 000 – ekonomista Lew Margolin,
30 000 – były premier Michaił Czygir.
Takie odpowiedzi ekspertów padały podczas okrągłego stołu, który odbył się 5 stycznia w siedzibie Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Data 19 grudnia 2015 roku została przyjęta, ponieważ wtedy minie rok od czasu, gdy na Białorusi miała miejsce dewaluacja rubla białoruskiego.
Kresy24.pl/svaboda.orga
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!